Savunma ve Stratejik Analizler

3 Mart 2015 Salı

TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı

3/03/15 www.kokpit.aero

Fotoğraflar:

AzeriDefence
https://www.facebook.com/pages/AzeriDefence/233780973374923

TRT AVAZ
https://www.facebook.com/trtavaz/posts/786544794747057

Konya, Anadolu Kartalı tesisleri ile dünyanın en önemli tatbikatlarının yapıldığı önemli bir askeri üs haline geldi. Farklı hava kuvvetlerini zaman zaman konuk eden Konya’da geleceğin savaş stratejileri deneniyor. Bir çok ülke, burada eğitim almak üzere Türk Hava Kuvvetleri’ne talepte bulunuyor.

Konya’ya gelen ülkelerden biri de Azerbaycan. Turaz Şahini 2015 tatbikatına Mig-29 ve Sukhoi Su-25 savaş uçaklarını Konya’ya getiren Azeriler, ilk defa yurtdışında bir ortak eğitime katılıyor. 2 Nisan’a kadar devam edecek tatbikata Türk Hava Kuvvetleri’nden F-16, F-4E 2020, E-7T (HİK) uçakları ve AS-532, UH-1H arama-kurtarma helikopteri katılıyor. Azeri’ler ise tatbikata Mig-29, Su-25 savaş uçakları ile birlikte Mi-17 helikopterlerini getirdi. Azerbaycan Hava Kuvvetlerinin 106 askeri personelinin görev yaptığı tatbikatla, iki ülke arasında karşılıklı uçuş eğitiminin ileri seviyelere taşınması amaçlanıyor.

HANGİ EĞİTİMLER VERİLECEK?

Uluslararası tatbikat usulleri ve terminolojisinin uygulanacağı TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nda, karma hava harekatı konusunda uygulamalı eğitim yapılması planlanıyor.

Silah sistemleri hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımının hedeflendiği, kolaydan zora doğru işleyen tatbikatta, harekat ortamı jenerik senaryo dahilinde canlandırılıyor.

Tatbikatta; "Muharebe hava devriyesi", "Himaye", "Hava muharebesi", "Yakın hava desteği", "Su üstü unsurlarına karşı hava harekatı" görevleri yerine getiriliyor.

"AZERİ UÇAKLARI İLK KEZ TÜRKİYE'DE"

Konya 3. Ana Jet Üs Harekât Komutanı Hava Pilot Kurmay Albay Abdurrahman Arslan, yaptığı açıklamada, tatbikatın ilk gününde Azeri hava kuvvetlerine ait Mig-29 ve Su-25 tipi 6 savaş uçağının üsse indiğini söyledi.

Tatbikatın başlamasıyla tarihi bir günün yaşandığına dikkati çeken Arslan, "Tarihi günün ikincisini yaşıyoruz. Birincisini eylülde Azerbaycan'da yaşadık. İki kardeş ülkenin, iki kardeşin semada buluşmasını yaşıyoruz. Kardeşlerimiz uçakları ile buraya intikal etti ve 2 Mart'tan 2 Nisan'a kadar sürecek 'TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı' başladı" dedi.

Albay Arslan, tatbikatı iki ülke hava kuvvetleri açısından fırsat olarak gördüklerini belirterek, "Onlar bizi orada nasıl karşıladılarsa biz de onları burada aynı şekilde ağırlayacağız. Tatbikatın iki ülke hava kuvvetleri için faydalı olmasını ümit ediyorum. Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait uçaklar ilk kez Türkiye'ye geliyor. Çok heyecanlıyız, kardeşimizi görmüş kadar sevindik" diye konuştu.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Harekat Başkanı Albay Elçin Ahundov ise tatbikatın Türkiye'de yapılmasından dolayı son derece mutlu olduklarını dile getirdi.

Duygularını, "Teşekkürler Türkiye" diyerek ifade eden Ahundov, "Bu sıcak karşılama ve tarih yazdığımız gün için çok teşekkür ediyorum. Hava Kuvvetlerinin ilk yurt dışı tatbikatını Türkiye'de yapıyoruz. Çok heyecanlıydım, uçaklar gelince duramadım. Tarih yazdık" şeklinde konuştu.
http://kokpit.aero/mig-29-lar-konya-da

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder