Savunma ve Stratejik Analizler

8 Nisan 2015 Çarşamba

ASELSAN’dan Avrupa Birliği’ne İhracat

NİS 8, 2015 APRONMEDYA

ASELSAN, Hırvatistan Savunma Bakanlığının Sahil Güvenlik Botu ihalesini kazanan yerel Brodosplit tersanesi ile söz konusu botlarda kullanılacak Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri için bir sözleşme imzaladı.

Söz konusu sözleşme ile ASELSAN’ın Hırvatistan’a ilk ihracatı, Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinin de bir Avrupa Birliği ve NATO üye ülkesine ilk ihracatı gerçekleştirildi.

Bu sözleşme ile ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerini kullanan dokuzuncu ülke Hırvatistan oldu. Keşif-gözetleme maksatlı kullanılacak olan ASELSAN ürünü Hassas Stabilize Yönlendirici Sisteminin de ilk satışı bir ihracat ile gerçekleştirildi.

Toplam bedeli 4.2 milyon Euro olan sözleşme kapsamında, son kullanıcısı Hırvatistan Deniz Kuvvetleri olmak üzere 30mm Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi, Hassas Stabilize Yönlendirici Sistemi ve bağlı ekipmanların ihracatı gerçekleştirilecek.

30mm Stabilize Top (MUHAFIZ) Sistemi

30mm Stabilize Top (MUHAFIZ) Sistemi, ASELSAN’ın savaş gemilerinde, karakol botlarında, sahil güvenlik botlarında ve çıkartma gemilerinde kullanılmak üzere geliştirdiği Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri ailesinin en yeni üyesidir. MUHAFIZ Sistemi çift yönlü mühimmat besleme yeteneğine sahip olup aynı anda iki farklı cins mühimmat kullanılabilmektedir.

MUHAFIZ Sisteminde, optik görüş ve silah nişan hattı, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmeden hedef üzerinde kalabilmesi için ayrı ayrı stabilize edilmiştir. Gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesi, hedeflerin otomatik olarak tanınması, takip edilmesi ve bu hedeflere atış yapılabilmesi mümkün kılınmıştır. Sistem, otomatik hedef takip ve balistik hesaplama yeteneğine de sahip olup üzerine yerleştirilmiş olduğu platform veya hedef hareket halindeyken isabet oranı yüksek atışlar yapabilmektedir.
http://www.apronmedya.com/aselsandan-avrupa-birligine-ihracat/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder