Savunma ve Stratejik Analizler

1 Nisan 2015 Çarşamba

Azerbaycan ve Türkiye'den müthiş tatbikat

31 Mart 2015 haber7.com

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri unsurlarının katıldığı 'TURAZ Şahini-2015' tatbikatının Seçkin Gözlemci Günü, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz Tahirov’un katılımıyla Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirildi. İlk olarak Üs Komutanlığı’nda tatbikatla ilgili brifing alan komutanlar daha sonra Türk ve Azeri uçakların hazırlanan senaryolar eşliğinde uçuşlarını ve atışlarını izledi.

Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı Ereğli karayolu üzerinde bulunan atış poligonunda gerçekleştirilen Türk ve Azeri hava kuvvetleri unsurlarının katıldığı tatbikatta ilk olarak F-16 ve F-4 uçaklarından MK 82 genel maksat bombası ve top atışları yapıldı. Ardından da uçaklar bombadan kaçış manevraları gerçekleştirdi. Tatbikatın son bölümün de Muharebe Arama Kurtarma Ekipleri helikopterler eşliğinde düşman sahasında kalan bir askerleri kurtardı.

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri unsurlarının katıldığı TURAZ Şahini-2015 tatbikatı 2 Mart tarihinde başladı ve yaklaşık bir ay sürdü. Tatbikata Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nden 6 uçak, 4 helikopter ve 104 personel iştirak etti. Türkiye’den ise 6 uçak ve 7 helikopter olmak üzere 11 hava unsuru katıldı. Tatbikatla ilgili bilgi veren Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Filo Komutanı Yarbay Hasan Saffet Çeliker, tatbikatta hem akademik eğitimler verildiğini hem de uluslararası tatbikat usullerine göre icra edildiğini söyledi.
http://www.haber7.com/guncel/haber/1334231-azerbaycan-ve-turkiyeden-muthis-dev-tatbikat


http://www.haber7.com/foto-galeri/34042-azerbaycan-ve-turkiyeden-muthis-dev-tatbikat/p1

1 yorum:

  1. Alttan 9. Resimde en solda gordugum sey bir v-22 motoru mu? Uygur

    YanıtlaSil