Savunma ve Stratejik Analizler

16 Nisan 2015 Perşembe

Bayraktar Mini İHA Gelibolu'da tatbikatta

15/04/15 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine girdiği 2007 yılından itibaren 100 bin operasyonel uçuş sortisi yapan Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı 95'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen atışlı tatbikat da uçuş yaptı.

Türkiye’nin ilk mini insansız hava aracı sistemi olma özelliği taşıyan Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı 2 Nisan 2015 tarihinde 95'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'nca Çanakkale'nin Kazanağzı/Ortaköy/Gelibolu bölgesinde düzenlenen “Bölük Timi Tam Birlik Atışlı Arazi Tatbikatı"na katıldı. Tatbikat kapsamında Bayraktar Mini İHA tarafından belirlenen hedeflere TOW tanksavar ve havan atışları yapıldı.

Baykar ve Kale gruplarının birlikte geliştirdiği Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı Sistemi, tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş elektronik, yazılım ve yapısal sistemleri ile aynı zamanda Türkiye'nin ilk mini hava aracı sistemidir.

Özgün tasarıma sahip oto pilot güdüm kontrol sistemleri, yer kontrol istasyonu komuta kontrol elektronik donanım ve yazılım sistemi bulunan Bayraktar (Gözcü) teslim edildiği tarihten itibaren yoğun bir kullanım sürecine girdi. Bugüne kadar teslim edilen 170'in üzerinde mini insansız hava aracı 100 bin saat uçuş sortisini başarıyla gerçekleştirdi.

Katar Silahlı Kuvvetleri ile 20 Temmuz 2011'de 10 Adet Mini İHA Sistemi tedariği için antlaşma yapıldı. Katar'ın çöl iklimine uygun olarak üretilen yerli Mini İnsansız Hava Araçları 29 Şubat 2012'de Katar resmi askeri heyet huzurunda gerçekleştirilen kabul testlerini başarıyla tamamladı. Bu antlaşma ile Bayraktar, Türkiye tarihinde ihraç edilen ilk yerli hava aracı sistemi oldu.
http://kokpit.aero/baykar-mini-iha-tatbikat

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder