Savunma ve Stratejik Analizler

27 Nisan 2015 Pazartesi

Polonya T129’la ilgileniyor

27/04/15 www.kokpit.aero

Türk Kara Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri T129’la Polonya yakından ilgileniyor. İhaleye çıkacak Polonya, Mi-24’leri değiştirmeyi hedefliyor.

Toplam 16 milyar dolarlık savunma bütçesiyle modernizasyon için düğmeye basan Polonya, taarruz helikopteri için harekete geçti. Türkiye bu ihaleye T129’la girecek.

T129’u yakından takip eden Polonya, AgustaWestland tarafından tasarlanan ve TAI tarafından yeni nesil sistemlerle geliştirilen helikopterle ilgileniyor. Önümüzdeki ağustos ayında yapılacak Radom Air Show’a T129’u götürecek olan TAI, burada gösteri uçuşu yapacak. T129’u tanıtacak olan TAI, helikopterle Polonyalı pilotları da uçurmayı planlıyor. TAI ayrıca Eylül ayında katılacağı Kielce’de yapılacak MSPO Fuarı’nda da T129’u Polonyalı yetkililere anlatacak.

KRUK İHALESİNDE 32 HELİKOPTER ALINACAK

Geçen yıl çıkılan ihalede Polonya 3,8 milyar dolarlık bütçe ile toplam 32 adet helikopter alımı planlanıyor. ‘Kruk’ adı verilen ihaleye TAI ve AgustaWestland ortak girerken rakipler Boeing AH-64E Apache ‘Guardian’ ile Airbus Helicopters EC665 Tiger. 2022’de tamamlanması planlanan projede Polonya tarafından uzun yıllardır kullanılan ve Sovyet döneminde alınan 29 adet Mi-24D ve W helikopterlerinin değişimi hedefleniyor.
http://kokpit.aero/polonya-t129-ilgisi

1 yorum:

  1. Taarruz helikopterinin kalbi, yani motorları bir başka ülkeye ait olduğu sürece. Ki o ülkede ihaleye katılıyorsa, ihalenin i'sini bile bize verdirmezler....

    YanıtlaSil