Savunma ve Stratejik Analizler

27 Nisan 2015 Pazartesi

SSİK’te gündem ne olacak? Yolcu uçağı kararı çıkar mı?

27/04/15 www.kokpit.aero

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndaki (SSM) toplantıda gündemdeki en önemli konuların başında Milli Yolcu Uçağı Projesi geliyor. Bir süre önce Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada şirketi, Alman Dornier Grubunun 328JET şirketini satın almıştı. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda bu konuda Sierra Nevada şirketi ile görüşmeler yapıldığına dikkat çekilmişti.

Bu şirket, imalatı pervaneli başlayan sonrasında ise kanatlarına takılan jet motoru ile bölgesel pazara sunulan 328 serisinin fikri ve sinai mülkiyet haklarını satın almıştı. Havayollarının kullanımından çekilen bu uçakların kabinleri modifiye edilerek jet modelleri özel uçak haline getiriliyor. Pervaneli olanlar ise askeri amaçlı ‘özel kuvvet’ uçağı olarak kullanılıyor.

Masadaki bir başka proje de F/X ve T/X Projesi olarak adlandırılan geleceğin savaş ve eğitim uçağı projeleri. Bu konuda yol haritasındaki detaylar bugün yapılacak Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısının ardından belli olacak.

Toplantı 11.30’da başlıyor. Ardından Başbakan Davutoğlu’nun saat 13.00’te Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum ile baş başa görüşmesi var.
http://kokpit.aero/ssik-toplantisi-milli-yolcu-ucagi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder