Savunma ve Stratejik Analizler

1 Nisan 2015 Çarşamba

Tiltrotor Konya'daki tatbikata katılacak!

1/04/15 www.kokpit.aero

Dünya'nın en önemli askeri tatbikat merkezlerinden biri haline gelen Konya'da başlayan Işık 2015-1 Tatbikatı, uluslararası arama kurtarma ekiplerini bir araya getirdi. İşte tiltrotor V-22'nin görevi...

Uluslararası Işık-2015/1 Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde, ABD, Azerbaycan, İspanya, KKTC, Macaristan, Romanya ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının katılımı ile başladı. 10 Nisan'a kadar sürecek tatbikat Hava Kuvvetleri Komutanlığı koordinatörlüğünde Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda yapılıyor.

Tatbikatın amacı, harekât ortamında icra edilebilecek muhtemel müşterek Muharebe Arama Kurtarma (MAK), Yakın Hava Desteği, Dinamik Hedefleme ve Zamana Duyarlı Hedefleme görevlerini içeren senaryolar dâhilinde, tatbikata iştirak eden ulusal ve uluslararası unsurların ortak çalışabilirliğini ve eğitim seviyelerini yükseltmek, katılımcılar arasında bilgi/tecrübe aktarımını sağlamak.

KİMLER KATILIYOR

Tatbikat’a; Kara Kuvvetleri Komutanlığından iki adet AH-1P/W helikopteri, bir adet S-70 helikopteri, bir MAK Timi; Hava Kuvvetleri Komutanlığından altı F-16 C/D uçağı, bir adet CN-235 uçağı, bir adet Havadan İhbar Kontrol uçağı, üç adet AS-532 helikopteri, iki adet UH-1H helikopteri, iki MAK Timi; Jandarma Genel Komutanlığından bir MAK Timi; Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından bir adet S-70 helikopteri, bir MAK Timi, bir Muharebe Ateş Destek Timi; ABD’den bir adet MC-130 uçağı, iki adet CV-22 tipi tilt rotor ve bir Özel Kuvvet / Muharebe Arama Kurtarma Timi; Azerbaycan’dan dört adet Mİ-17 helikopteri ve bir Özel Kuvvet Timi; İspanya’dan bir adet CN-295 uçağı ve bir Muharebe Arama Kurtarma Timi; KKTC’den bir Muharebe Arama Kurtarma Timi; Macaristan’dan bir Muharebe Arama Kurtarma Timi; Romanya’dan iki adet SOCAT helikopteri ve bir Muharebe Arama Kurtarma Timi iştirak edecektir. Ayrıca; Gürcistan ve Umman ise gözlemci olarak katılım sağlıyor.
http://kokpit.aero/v22-tiltrotor-konya-tatbikat

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder