Savunma ve Stratejik Analizler

4 Mayıs 2015 Pazartesi

ASELSAN yerli torpido Tork görücüye çıktı

02.05.2015 AA

ASELSAN, Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu'nu (TORK)/(Hard Kill), 12. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'15) ilk defa sergileyecek. Milli olarak geliştirilen, özgün donanım ve yazılıma sahip TORK ile gemiler denizlerde daha güvenli seyir yapacak.

Milli olarak geliştirilen, özgün donanım ve yazılıma sahip TORK ile gemiler denizlerde daha güvenli seyir yapacak. Dünyanın en büyük 4 savunma sanayi fuarından biri konumundaki IDEF, 5-8 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek. Türkiye için olduğu kadar, diğer katılımcı ülkeler ile savunma sanayi şirketleri için de önemli bir tanıtım merkezi ve uluslararası pazar konumunda olan IDEF'te yeni savunma sanayi ürünleri de görücüye çıkacak.

Fuarın önemli katılımcılarından ASELSAN da TORK adı verilen Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu'nu IDEF'te ilk defa sergilenecek. Denizaltılar ve su üstü gemileri için torpido tehdidine karşı en etkin savunma Soft-Kill (Fonksiyonel İmha) ve Hard-Kill (Fiziksel İmha) yöntemlerinin birlikte kullanılması ile sağlanıyor.

TORK, su üstü gemilerine karşı atılacak lan akustik güdümlü, tel güdümlü, güdümsüz ve dümen suyuna güdümlü torpidoları imha etmek amacıyla geliştirilen bir anti-torpido özelliği taşıyor. TORK, platforma yaklaşan torpido tehdidine hassas şekilde yaklaşarak mesafe ve yönü ölçüyor. İmha mesafesine gelindiğinde de patlayarak tehdidi etkisiz hale getiriyor.

TORK'un temel özellikleri ve sahip olduğu avantajlar şöyle:

-Su üstü gemilerinin torpido tehdidine karşı savunma etkinliğini arttırıyor
- Tüm torpido tiplerine karşı etkili
- Özgün ve güncel (state-of-the-art) tasarıma sahip
- Denizaltılara kolayca adapte edilebilir modüler bir tasarıma sahip
- Akustik fonksiyonel imha (soft-kill) karşı tedbir sistemleri ile entegre olarak çalışabiliyor.
http://www.teknokulis.com/Haberler/Guncel/2015/05/02/yerli-torpido-tork-gorucuye-cikti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder