Savunma ve Stratejik Analizler

5 Mayıs 2015 Salı

Rusya ve Çin'den Akdeniz'de ortak tatbikat

05.05.2015 Deniz Haber Ajansı

Çin ve Rusya önümüzdeki hatfa Akdeniz'de 9 geminin katılacağı bir tatbikata hazırlanıyor. Uzmanlar tatbikatın en önemli unsurunun Batı'ya verdiği mesaj olduğu görüşünde...

Rusya ve Çin, önümüzdeki haftalarda Akdeniz'de ortak askeri tatbikat düzenleyecek. Manevralara 9 savaş gemisi katılacak. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Geng Yansheng, "Amaç, iki ülke arasındaki dost ve pratik işbirliğini derinleştirmek ve deniz kuvvetlerimizin denizdeki güvenlik tehditlerine ortak tepki olanaklarını artırmak" dedi.

Yansheng, "Bu tatbikatın herhangi üçüncü tarafa karşı olmadığını ve bölgedeki durumla ilgisi olmadığı söylemek gerekir" diye ekledi. Ancak The New York Times'a konuşan uzmanlar, tatbikatın en önemli unsurunun Batı'ya verdiği mesaj olduğu görüşünde.

The New York Times'ın haberine göre, Pekin merkezli Çin Halk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Shi Yinhong, Rusya ve Çin'in stratejik ortaklığı artırdıklarını sergilediğinden emin. Rusya'nın böylece tüm çabalara rağmen uluslararası izolasyonda olmadığını ve hatta Avrupa'nın sınırlarında manevralar yapabildiğini sergilediğini belirten Shi Yinhong, Çin'in de ABD ve Japonya arasındaki askeri işbirliğinin güçlenmesine tepki olarak Rusya ile sıkı dost ilişkilerine sahip olduğuna işaret ettiğini vurguladı.

Newport'taki ABD Deniz Harp Koleji'nden stratejik çalışmalar Profesörü Peter Dutton, "Rusya ve Çin'in, genişleyen çıkarlarını deniz muhalefeti karşısında ortaklaşa korumak için kıta güçlerinin birleştiği yönünde ABD ve Avrupa'ya siyasi sinyal gönderdiği tahmin ediliyor" yorumunda bulundu. Rus ve Çin deniz kuvvetleri, 2012 yılından bu yana düzenli olarak ortak tatbikatlar gerçekleştiriyor.
http://www.denizhaber.com.tr/rusya-ve-cinden-akdenizde-ortak-tatbikat-haber-61701.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder