Savunma ve Stratejik Analizler

11 Mayıs 2015 Pazartesi

SOM-J füzesi 2018'de hazır

8/05/15 Muhammet METİN/Kokpit.aero

SOM-J Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı Eylül 2015’de gerçekleştirilecek olup alt sistem tasarımı ve testlere Kasım 2015’de gerçekleştirilecek.

2017 yılının ikinci çeyreğinde ise Eskişehir 1’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yeni kurulan 401'inci Geliştirme Test Kıt'a Komutanlığı'na bağlı F-16 Blok 40 ile uçuş testlerine başlanacak. Geliştirme programının, 2018 yılında tamamlanması öngörülüyor. Halen kullanılan SOM’un A, B1 ve B2 modellerinden farklı olarak F-35’te kullanılan J modeli, boyut olarak daha küçük. F-35 uçağı gövde içinde 4 adet SOM-J füzesini taşıyabilecek.

Projenin ana yükleniciliğini Roketsan yaparken Tübitak SAGE ise alt yüklenici. Menzili 100 deniz mili yani 185 kilometre olarak planlanan SOM-J, atıldıktan sonra kuyruğunda dört adet denge kanatçığına sahip. Füze çok alçaktan radara yakalanmadan uçabilecek. Kara üzerinde ise SOM-J, yeryüzü şekillerini izleyerek kendini saklayabilen bir seyrüsefer sistemi ile hedefine ilerleyecek.

JSF entegrasyon faaliyetleri üç fazdan oluşuyor; Faz-I (Fizibilite Çalışması) ve Faz-IIA (Risk İndirgeme Aşaması) tamamlanmış olup, Faz-2B çalışmaları Haziran 2015’de başlayacak. 3. ve son faz ise Entegrasyon Faz’ı.

SOM-J, taşıdığı yüksek çözünürlükteki görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlığa sahip olacak. Hassas hedefleme sağlayacak bu sistem aynı zamanda atışın ardından Havadan İhbar Kontrol uçaklarının koordinesi ile hedef değişikliği de yapabilecek. Aynı şekilde uçuş sırasında hedefe vuruş açısı ve yaklaşma irtifası gibi değişiklikler de gerçekleştirilebilecek.
http://kokpit.aero/roketsan-som-j-fuzesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder