Savunma ve Stratejik Analizler

11 Mayıs 2015 Pazartesi

The Turkish Navy Exercise DENIZKURDU-15

06 Mayıs 2015 DKK

DENIZKURDU-15 Tatbikatı DUİR faaliyetleri 13-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ege Denizi’nde (37N Enlemi Kuzeyi, Ege Denizi) icra edilecektir. Tatbikatın hedeflerinden birisi de NATO usüllerini kullanarak ticari gemiler ile işbirliğini denemektir. Ticari gemiler herhangi bir gecikme/maliyet olmaksızın faaliyetlere davetlidirler.

The Turkish Navy Exercise DENIZKURDU-15 NCAGS Activities takes place between 13-18 May 2015 in Aegean Sea, (North of 37N, AegeanSea) One of the objectives is to exercise co-operation with merchant shipping using NATO procedures and vessels are invited to participate on a no-cost/no-delay basis.
http://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=629&dil=1

Denizkurdu 2015' tatbikatı 13-18 Mayıs'ta gerçekleştirilecek

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denizkurdu 2015 Tatbikatı Deniz Ulaştırması için İşbirliği ve Rehberlik Faaliyetleri'nin (DUİR), 13-18 Mayıs'ta Ege Denizi’nde gerçekleştirileceği bildirildi. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denizkurdu 2015 Tatbikatı Deniz Ulaştırması için İşbirliği ve Rehberlik Faaliyetleri (DUİR), 13-18 Mayıs 2015 tarihlerinde Ege Denizi’nde (37 N Enlemi Kuzeyi) icra edilecek. Tatbikatta NATO usullerini kullanılarak ticari gemiler ile işbirliğinin denenmesi hedefleniyor. Ticari gemiler herhangi bir gecikme veya maliyet olmaksızın faaliyetlere katılabilecek.

DUİR’in amacı, ticari denizciliğe işbirliği, rehberlik, tavsiye ve yardım sağlamak ve korsanlıkla mücadele veya askeri hareket gibi askeri faaliyetlerin icra edildiği bölgelerin civarındaki ticari gemilerin emniyet ve güvenliğini artırmak. Bu konsept, NATO tarafından askeri ve ticari denizcilik çıkarları arasındaki karşılıklı müdahaleleri azaltmak, denizdeki emniyet ve güvenliği artırmak için geliştirildi ve uygulanmaya başlandı.

DUİR faaliyetlerinin ticari denizciliğe sağlayabileceği faydalar ise arttırılmış emniyet ve güvenlik, hareket icra edilen askeri sahalardan geçişte gecikmelerin azaltılması, ticari-deniz-ulaştırma sisteminin çalışmasının devam ettirilmesi, geliştirilmiş tehdide karşılık verme, askeri tahditleri daha iyi anlama ve riskli sahalarda düşük sigorta ücreti olarak sıralanıyor.DUİR Birliği/İzmir, tatbikat kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri unsurları ile uluslararası deniz taşımacılığı arasında ticari gemiler ile ilgili bilgi alışverişi amacıyla 13-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında 08.00-20.00 saatleri arasında irtibat noktası olarak hizmet verecek.
http://www.denizhaber.com.tr/denizkurdu-2015-tatbikati-13-18-mayista-gerceklestirilecek-haber-61786.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder