Savunma ve Stratejik Analizler

23 Haziran 2015 Salı

Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezi açıldı

23/06/15 www.kokpit.aero

Türk Hava Kuvvetlerinin dost ve müttefik ülkelere savaş pilotu yetiştireceği 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezi (ÇUUEM) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet ÖZEL katılımıyla 16 Haziran 2015 tarihinde açıldı.

Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kuvvet Komutanları ile Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sohail Aman, Sudan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Esam-Aldeen Mobarak Habeeb-Allah İbrahim, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz Tahirov, Makedonya Hava Kuvvetleri Komutanı Metodija Velıckovskı ve çok sayıda sivil ve askeri erkân katıldı.

ÇUUEM Açılış Töreni’nde konuşan 2’nci Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Kubilay Selçuk, 3000’den fazla personel, 174 eğitim uçağı ve 141 tecrübeli öğretmen pilot ile yılda yaklaşık 30,000 uçuş saati ürettiklerini söyledi.

Açılış konuşmasının ardından “Biz Hazırız!” temalı ÇUUEM tanıtım filmi izlendi ve Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bangladeş, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Pakistan ve Türkmenistan arasında mutabakat muhtıraları imzalandı.

Mutabakat muhtıralarının imzalanmasının ardından gerçekleştirdiği konuşmasında Orgeneral Akın ÖZTÜRK, “ülkemiz, NATO ve diğer müttefik ülkelerin yapacağı görevlerde beraber çalışacak geleceğin en başarılı havacıların yetiştirileceği ÇUUEM’mizin, NATO’ya, dost ve müttefik ülkelere, devletimize, milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk Hava Kuvvetlerine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

ÇUUEM Açılış Töreni konuşmalarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral ÖZEL, “Türkiye, Akıllı Savunma (Smart Defence) girişiminde öncülük ettiği projelerden birisi olan Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi ve açılışını yaptığımız ÇUUEM ile NATO’ya katkılarını sürdürmeye devam etmektedir. ÇUUEM’nin yetenek paylaşımı kapsamında verilecek eğitimlerin yanı sıra bölgesel barışın ve istikrarın sağlanmasına da katkı sağlayacağına inanıyorum” diyerek ÇUUEM’nin barışa olacak katkılarının altını çizdi.
http://kokpit.aero/nato-ucus-merkezi-acildi


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder