Savunma ve Stratejik Analizler

15 Haziran 2015 Pazartesi

Yerli helikopter 2018'de uçacak

13.06.2015 Muhammet METİN/kokpit.aero

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından tasarlanan ve uzun yıllardır kullanılan UH-1 serisinin yerini alacak 5 tonluk genel maksat helikopteri gökyüzüyle 2018 yılında buluşacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TAI arasında, 26 Haziran 2013 tarihinde imzalanan sözleşme ile 5 ton sınıfında, çift motorlu, iki pilot ve 12 yolcu taşıma kapasiteli bir genel maksat helikopterinin tasarım, imalat, test, sivil ve askeri versiyonun tasarlanarak üretilmesi amaçlanıyor. Askeri pazarda uzun yıllardır kullanılan UH-1 serisinin yerini alacak helikopterin sivil modeliyle (VİP, ambulans, trafik kontrol) ilgili olarak kamu kuruluşları da gelişmeleri yakından takip ediyor.

İLK UÇUŞ 2018'DE

Yaklaşık 250 mühendisin görev yaptığı Özgün Helikopter Projesinde tasarım çalışmalarının 2016 yılı sonuna kadar tamamlanması ve 2017'de üretime geçmesi hedefleniyor. Bu aşamaların ardından 690 milyon dolar civarındaki geliştirme sürecinde ilk prototipin 2018 yılında test uçuşu yapması planlanıyor.

Mühendislik olarak tamamen TAI kontrolünde yürüyecek projede Özgün Helikopterler ilk aşamada yurt dışından hazır alınacak motorlar ile güçlendirilecek. Bu konuda TAI, Honeywell firması ile CTS 8004A motoru için görüşecek.

ÖZGÜN HELİKOPTERE YERLİ MOTOR

Helikopterde kullanılması amacıyla özgün bir turboşaft motorun geliştirilme ve üretilmesi amacıyla TEI tarafından çalışmalara başlandı. 8 yıllık bir takvime bağlanan çalışmalar sonrasında hem özgün helikopter hem de T129 ATAK helikopterinin ihracat modellerinde kullanılabilecek milli bir turboşaft motorun üretilmesi amaçlanıyor. TAI projede otomatik uçuş kontrol sistemi ve ısıtmalı palleri de tesislerinde üretecek.

HELİKOPTERDE AİLE KONSEPTİ

Türkiye geliştirilecek helikopter konusunda aile konsepti oluşturmayı hedefliyor. Gövdenin uzatılarak veya kısaltılarak, farklı güçteki motorlarla oluşturulacak alternatiflerle yeni bir Türk helikopter ailesi tasarlanacak. 3 ile 8 ton sınıfında en az 4 tip helikopterin dizayn edilmesi planlanıyor.

ÖZGÜR HELİKOPTER İÇİN TESİS

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) arasında 26 Haziran 2013 tarihinde imzalanan Özgün Helikopter Programı Sözleşmesi kapsamında TUSAŞ ODTÜ Teknokent tesislerinde Döner Kanat Teknoloji Merkezi (DKTM) kuruldu. DKTM, helikopter alanında geleceğin teknolojilerini araştırmak ve kazanmak, üniversite–sanayi işbirliğini geliştirmek, uzun vadede helikopter teknolojileri alanlarında yetişmiş insan kaynağına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
http://kokpit.aero/ozgun-helikopter-2018-de-ucacak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder