Savunma ve Stratejik Analizler

24 Ağustos 2015 Pazartesi

ABD Deniz Kuvvetleri, Rusya korkusuyla ek bütçe istedi

22.08.2015 Deniz Haber Ajansı

ABD Deniz Kuvvetleri, Atlantik Okyanusu'na sofistike bir gözetim cihazı yerleştirmek istiyor. Cihaz, daha önce Pasifik Okyanusu'na da yerleştirilmişti.

ABD Deniz Kuvvetleri, Atlantik Okyanusu'nda görev yapan Rus denizaltılarını tespit etmek için sualtı gözetleme kapasitesini artırmayı planlıyor. ABD'nin ‘Rus denizaltısı paranoyası' ülkeye 56.5 milyon dolara mal olabilir.

Bloomberg ajansının haberine göre ABD Deniz Kuvvetleri, Atlantik Okyanusu'na sofistike bir gözetim cihazı yerleştirmek istiyor. Amerikan Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen söz konusu cihaz, daha önce Pasifik Okyanusu'na da yerleştirilmişti.

ABD Deniz Kuvvetleri ayrıca, gelecek yıl Atlantik Okyanusu'na denizaltı sensör sistemi kurulmasını da istiyor.

‘Acil ihtiyaç' olduğu vurgulanan iki sistem için ABD Kongresi'nden talep edilen bütçe ise 56.5 milyon doları buluyor.

Uzmanlara göre bu taleplerin arkasında ABD'nin Rus denizaltılarının Atlantik Denizi'ndeki faaliyetlerinden duyduğu korku yatıyor. Bloomberg'e konuşan ABD'li yedek deniz subayı Tom Spahn, "Talep, ABD ordusunun Rusya'nın Atlantik'teki denizaltı faaliyetlerini bir risk ve uzun vadeli tehdit olarak gördüğünün kanıtı" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından temmuz ayında açıklanan yeni ulusal deniz stratejisinde Rusya'nın Atlantik Okyanusu, Kuzey Buz Denizi, Pasifik Okyanusu ve Kırım bölgelerinde öncelikli çıkarları olduğu belirtilmişti.
http://www.denizhaber.com.tr/abd-deniz-kuvvetleri-rusya-korkusuyla-ek-butce-istedi-haber-63517.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder