Savunma ve Stratejik Analizler

14 Ağustos 2015 Cuma

İnsansız Hava Araçlarına Baykar imzası!

14/08/15 Muhammet METİN

İnsansız teknolojilerde milli ve özgün geliştirme faaliyetlerini sürdüren Baykar Ar-Ge ekibi tarafından İnsansız Hava Araçları için kritik bir parça daha ürün haline getirildi.

Bayraktar Mini İHA Sistemi için geliştirilen BAS-301 MIMU ataletsel ölçüm ünitesi seyrüsefer, güdüm ve kontrol sistemlerinin temel yapıtaşları arasında yer alıyor. BAS-301 MIMU özgün donanım ve yazılım mimarisi ile içerisinde yer alan MEMS tabanlı üç eksen dönüölçer, ivmeölçer ve manyetik algılayıcıları yardımıyla açısal duruş kestirimi için gerekli verileri gerçek zamanlı olarak sağlıyor. BAS-301 MIMU ataletsel ölçüm ünitesinin kullanım alanları arasında İnsanlı ve İnsansız Sistemler (Uçak, Helikopter vb.), güdümlü mühimmatlar ve robotik sistemler yer alıyor.

ASKERİ PERSONELE UÇUŞ EĞİTİMİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslimatları geçtiğimiz Haziran ayında tamamlanan Bayraktar Taktik İnsansız Hava Araçları ile eğitim uçuşları devam ediyor. Keşan Askeri Havaalanı’nda gerçekleştirilen uçuşlarda Baykar ekibi tarafından Kara Kuvvetleri personeline uçuş eğitimi veriliyor.

DENİZ KURDU TATBİKATINA KATILDI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın İnsansız Hava Aracı ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan Gemiye Konuşlu İHA projesi altında Bayraktar İHA, Ege’de yapılan Deniz Kurdu 2015 Tatbikatında yeteneklerini Deniz Kuvvetleri personeline sergiledi. Bayraktar İHA, Saros Körfezi ve Bozcaada üzerinde yaptığı uçuşta çektiği görüntüleri Deniz Kuvvetleri haberleşme alt yapısı üzerinden Muğla'da bulunan Aksaz Deniz Üssü'ne aktardı.

12 metre kanat açıklığı, 650 kilogram azami kalkış ağırlığı ve 24 buçuk saat uçuş süresine sahip Bayraktar insansız hava aracı sisteminde pist üzerinde harici radar gibi desteği olmaksızın tam otomatik taksi, kalkış, seyir, iniş ve park yapabilme özellikleri bulunuyor.

http://kokpit.aero/baykar-iha-teknoloji-gelistirdi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder