Savunma ve Stratejik Analizler

6 Ağustos 2015 Perşembe

SSM İnsanlı Keşif Uçağı alımı için bildiri yayınladı

6/08/15 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, İnsanlı Keşif Uçak Sistemi alımı için araştırmalara başladı. Bu konuyla ilgili olarak Bilgi İstek Dokümanı (BİD) yayınladı. Hazır alım yoluyla tedarik edilecek uçaklar için, firmalar son tekliflerini 12 Ağustos'a kadar verebilecek.

İSTİHBARAT UÇAKLARI GÜNEYDOĞUDA UÇUYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat ağını güçlendirmek üzere, dört adet Kingair Be.350i tipi uçak 2012’de kiralama yoluyla alınmaya başlandı. Kingair 350i modeline takılan özel kamera ve radar sistemi ile 30 bin feet yani 10 bin metreden görev yapabilen uçaklar, aldığı görüntüleri yer istasyonuna iletiyor. Bu uçaklar taşıdıkları kamera ile İnsansız Hava Araçları’na (İHA) destek amacıyla kullanılıyor. İki pilot ve iki operatörden oluşan ekiple 5 saat havada kalabilen uçağın menzili 3 bin 343 km. Kara Kuvvetleri’ne bağlı pilotlar tarafından uçurulan uçaklar Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da aktif olarak kullanılıyor.

Benzer bir uçak, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da kullanılıyor. EM808 kuyruk numaralı uçak, 6 Mayıs 2013 tarihinde hizmete girdi.

http://kokpit.aero/ssm-kesif-ucagi-alinacak

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20150731_IKU_BID.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder