Savunma ve Stratejik Analizler

1 Ağustos 2015 Cumartesi

Türk Tipi Hücumbot Yolda

28.07.2015 tarafsizhaber

Türkiye'nin kendi hücumbotunu üretmesi için başlatılan proje kapsamında bir çok şirket yerli hücumbot tasarlamaya başladı.

Türk Tipi Hücumbot olarak başlatılan proje kapsamında Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan hücumbotların yerli imkanlarla tedarik edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda Savunma Sanayii Müsteşarlığı Bilgi İstek Dökümanı yayınladı.

Projeye RMK Marine, Ares Shipyard, Yonca Onuk, Dearsan ve İstanbul Shipyard isimli yerli şirketlerin katılması bekleniyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ürün hakkında fazla detay vermezken, isterlerin çok yüksek olduğu ve böyle bir hücumbot üretildiği takdirde ihracatının da çok kolay olacağı iddia ediliyor.

ADETA SAVAŞ VERİLECEK

Yaklaşık 800 milyon doları bulacak olan proje kapsamında 4 adet hücumbotun üretilmesi planlanıyor. 6 adette opsiyon olarak belirtilen hücumbotları üretmek için yerli şirketler adeta savaşacak. Bu rekabetin ortaya çıkan platformlara da olumlu yansıması bekleniyor.

ASELSAN RADARINI ÜRETTİ

ASELSAN hücumbotlarda kullanılmak üzere 3D arama radarı üretti. Bu radar IDEF 2015 sergileyen ASELSAN ihaleyi kim kazanırsa kazansın kaybetmecek gibi görülüyor.
http://www.tarafsizhaber.com/turk-tipi-hucumbot-yolda-29941

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder