Savunma ve Stratejik Analizler

7 Ağustos 2015 Cuma

TUSAŞ’TA HELİKOPTER GÜNÜ

05 Ağustos 2015, Ankara , TUSAŞ

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Savunma Sanayisinin kurucu ve geliştirici lokomotifi olan Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketlerinden TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. arasında 2013 yılında imzalanmış olan Özgün Helikopter Programı kapsamında 5 ton sınıfında, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sertifikalı sivil ve askeri kullanıma uygun helikopterler geliştirilmektedir.

Projenin ön tasarım aşaması tamamlanmak üzere olup helikopterlerin 2018 yılı içinde ilk uçuşunun gerçekleştirilmesi hedeflenmekte ve 2020 yılında hizmete girmesi beklenmektedir. Program kapsamında prototiphelikopterlerin geliştirme, üretim ve alt sistem entegrasyon çalışmalarının gerçekleştirileceği, içindetest laboratuvarlarının da yer alacağı tesislerinin temel atma töreni 05 Ağustos 2015 tarihindeTUSAŞ’ın Ankara Kazan’daki tesislerinde gerçekleştirildi.

Ayrıca, aynı gün TSKGV şirketleri TUSAŞ ile ASELSAN arasında Özgün Helikopterlerde yer alacak aviyonik sistemlerin geliştirilmesi ve entegrasyonu için bir alt yüklenicilik sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme kapsamında sivil ve askeri konfigürasyonda yaklaşık 40 adet ekipmandan oluşan aviyonik (havacılık elektroniği) sistem tasarımı gerçekleştirilecektir. Geliştirilecek aviyonik sistemlerin, Özgün Helikopterlerin dünya piyasasında rekabetçi ve yenilikçi olmasını destekleyecek ileri teknolojili modern yapıda olması planlanmıştır.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin ve TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törenlere, başta SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, TSKGV Genel Müdürü Orhan Akbaş, SSM Müsteşar Yardımcısı ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şeker, SSM Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, SSM İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Yakup Taşdelen, SSM Helikopter Dairesi Başkanı Köksal Liman, SSM Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

1 yorum:

  1. Türkiye kendi sertifika kuruluşunu kurması lazım. Bunun için hangi altyapı gerekli ise hayata geçirilmesi lazım. Hatta standart olarak, Amerika ve Avrupa Uçuş Güvenlik ajansından daha çok sıkı olsun

    YanıtlaSil