Savunma ve Stratejik Analizler

12 Eylül 2015 Cumartesi

ANKA 30 bin feet'i aştı

12/09/15 C4 DEFENCE

TAI tarafından tasarlanan ve teslimatı 2017'de başlayacak ANKA'nın ikinci nesli, 30 bin feet (yaklaşık 9 bin 230 metre) irtifaya ulaşarak önemli bir aşamayı geride bıraktı.

TAI’nin IHA’sı ANKA Eylül ayı başında gerçekleşen irtifa denemesinde yaklaşık 30 bin feet irtifaya çıkarak seri üretim için zorlu bir virajı başarıyla tamamladı. Eskişehir Sivrihisar Askeri Meydanı'ndan havalanan ANKA B tipi prototip irtifa kazanmasının denendiği uçuşta yolcu uçaklarının uçtuğu 30 bin 300 feet (9 km 230 metre) irtifaya kadar çıktı. ANKA herhangi bir sorun yaşamadan piste geriye döndü. Piston motorlu uçakların çıkabildiği azami irtifaya ulaşan ANKA böylece pek çok aşamayı tamamlamış oldu.

ANKA’nın bu irtifaya çıkması için uçağın aerodinamik değerleri yeniden düzenlendi ve yapısal ağırlığı düşürüldü. Böylece motor gücü ve yakıt tüketimi arttırılmadan havanın son derece ince olduğu irtifaya çıkıldı. Bu irtifada havanın inceliği uçağın havada tutunmasını zorlaştırırken motorun gücü de düşüyor.

İki olumsuz etkenle aynı anda başa çıkamayan piston motorlu uçaklar bu irtifaya yükselmiyor. Uçakta ANKA B için planlanan faydalı yüklerle havalandığı için seri üretim ANKA için hedeflenen performans kriterlerinin yakalanması da yakın görülüyor.

http://kokpit.aero/anka-dan-irtifa-rekoru

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder