Savunma ve Stratejik Analizler

17 Ekim 2015 Cumartesi

Ateş Serbest-2015 tatbikatı başarıyla tamamlandı

16.10.2015 AA

Kara Kuvvetleri Komutanlığının "Ateş Serbest-2015 Tatbikatı", Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve komuta kademesinin katılımıyla Polatlı'da gerçekleştirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterindeki birçok silahın yanı sıra milli üretim T-129 Atak Taarruz Helikopteri, milli piyade tüfeği ve Fırtına Obüsü'nün de atış yaptığı tatbikat, hedeflerin tam isabetle vurulmasıyla tamamlandı.

Subay ve astsubay kursiyerlere envanterdeki silah ve sistemleri tanıtmak ve bunların ateş gücü ile hedefteki etkisini göstermek amacıyla düzenlenen Ateş Serbest-2015 Tatbikatı'nın, komuta kademesinin katıldığı "Seçkin Gözlemci Günü", Ankara'ın Polatlı ilçesi Acıkır mevkisindeki General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Alanı'nda yapıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın yanı sıra kuvvet komutanları, ordu komutanları ile 61 generalin katıldığı tatbikatta Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 16 birlik görev aldı.

Kuvvet komutanlıklarındaki askeri personel, Kara Kuvvetleri sınıf okullarında eğitim gören 2 bin 15 subay ve astsubay ile askeri öğrenciler, gaziler ve şehit ailelerinin izlediği tatbikat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın tatbikat alanındaki yerini almasıyla başladı.

Orgeneral Akar alana gelişinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak tarafından karşılandı. Tören mangasını selamlayan Orgeneral Akar, daha sonra tatbikatı izleyeceği alana geçti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak, tatbikat öncesi yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kriz ve istikrarsızlıkların hakim olduğu, dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer aldığını vurguladı.

"Belirsizlik, risk ve tehditlerle dolu coğrafyamızda milletimizin güvenliğinin sağlanması ve vatanımızın her türlü tehditten uzak tutulması TSK'nın en önemli unsurlarından Kara Kuvvetlerimizin her an muharebeye hazır, caydırıcı ve modern bir güç olmasını zorunlu kılmaktadır" diyen Orgeneral Çolak, caydırıcı ve saygın kara kuvvetlerinin ancak iyi eğitilmiş, ülkesine, milletine, Atatürk ilke ve inkılaplarına, cumhuriyete, bayrağa gönülden bağlı personelle olabileceğini söyledi.

MİLLİ ÜRETİM SİLAHLAR DA KULLANILDI

Tatbikatta Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren ve milli imkanlarla üretilen T-129 Atak Taarruz Helikopteri, milli piyade tüfeği ve Fırtına Obüsü'nün yanı sıra Biksi makineli tüfek, Kanas ve Accuracy keskin nişancı tüfekleri, Kornet ve Tow tanksavar silahları, çeşitli ebatlardaki havanlar, hava savunma silahları, Leopard tankları, Süper Kobra ve Sikorsky helikopterleri, Zıpkın ve Atılgan füzeleri ile mini insansız hava araçları da kullanıldı.

UNUTULMAYACAK BİR GÜN OLACAK

"Ateş Serbest-2015 Tatbikatı", mini insansız hava araçlarının (İHA) uçurulmasıyla başladı. "Gözcü" adı verilen mini İHA'dan alınan görüntülerin değerlendirilmesinin ardından atışlara geçildi.

İşaret tabancalarıyla yer belirlemesi yapılmasının ardından, "Bugün unutulmayacak bir gün olacak" anonsuyla atışlar başladı. Önce piyade silahlarıyla atış yapıldı. Keskin nişancı tüfeklerinin de kullanıldığı atışlarda, yerli üretim milli piyade tüfeği de test edildi.

Daha sonra kara hedefleri önce uçaksavarlarla ardından zırhlı muharebe araçlarıyla vuruldu. Roket ve bomba atarların ardından hava savunma silahları tatbikat alanındaki hedefleri tam isabetle vurdu.

TOPLAR HELİKOPTERLE TAŞINDI

Leopard 2 A4 tanklarından oluşan tank takımının hareketli ve duran hedefleri imha etmesinin ardından topçu atışlarına geçildi. Yerden yapılan ateşlerin ardından iki helikopterin taşıdığı toplar, hava hücum harekatı kapsamında tatbikat alanına getirildi. Sikorsky helikopterinin taşıdığı iki 75 milimetrelik topun indirilmesinin ardından hedefler topçular tarafından tam isabetle vuruldu.

Tatbikatta, istihkam birliklerinin tank hendekleri ve mayın tarlalarından geçit açma yöntemleri de gösterildi.

GÖKYÜZÜNÜN AKINCILARI

Ateş Serbest-2015 Tatbikatı'nda "gökyüzünün akıncıları" olarak nitelendirilen helikopterler de atış yaptı.

Hedefler ilk olarak Kobra helikopterlerince vurulurken ardından Süper Kobra ve milli üretim Atak Taarruz Helikopterleri alana geldi. Atak helikopterinin yer tespitinin ardından Süper Kobra tarafından milli üretim "cirit" füzesi atıldı. Daha sonra Kobra, Süper Kobra ve Atak helikopterleri birlikte hedefleri imha etti.

Helikopterlerin tam isabetli atışları protokol üyelerince alkışlandı.

TOPLARDAN ÖZEL ATIŞ

Helikopterlerin atışlarını havan atışları takip etti. Çok namlulu roketatarların da hedeflerini vurduğu tatbikatta top atışlarıyla da hedefler dövüldü.

Milli üretim "Fırtına Obüsü" de tatbikatta atış yaptı. Mevzisinden çıkarak zorlu arazi şartlarında hızla hareket eden Fırtına obüsleri, hedefleri tam isabetle vurdu. Topların hedefleri birlikte vurmasıyla tatbikat sona erdi.

Atışların sonunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, tatbikata katılan birlikleri tebrik etti.
http://haber.star.com.tr/guncel/ates-serbest2015-tatbikati-basariyla-tamamlandi/haber-1063257

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder