Savunma ve Stratejik Analizler

6 Ekim 2015 Salı

Ethem Sancak: ALTAY tankı ihalesine gireceğiz

06.10.2015 AA

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Altay tankının seri üretimi konusunda, "Prototip bitince seri üretim için Savunma Sanayi Müsteşarlığı ihale açacak. Biz de bu işte iddiası olan bir grup olarak bazı partnerlerle beraber bu ihaleye gireceğiz" dedi.

...
"ALTAY tankı ihalesine gireceğiz"

ALTAY tankının seri üretimine ilişkin yapılması planlanan ihaleye yönelik BMC şirketinin tutumunun sorulması üzerine Sancak, "Şimdi orada bir prosedür var, Savunma Sanayi bir prototip geliştiriyor. Bunu o zaman Koç Grubu üstlenmişti. O prototip bitince seri üretim için Savunma Sanayi Müsteşarlığı ihale açacak. Biz de bu işte iddiası olan bir grup olarak bazı partnerlerle beraber bu ihaleye gireceğiz. Partnerler hakkında şu an bilgi veremem. Çünkü birileri duyar o partnerleri gider caydırır" dedi.

BMC'nin mevcut alt yapısının bu konuda yeterli olduğunu ifade eden Sancak, şöyle devam etti: "Biz 60 yıllık bir otomotiv şirketiyiz. Tankın topu haricinde her şeyi yapabiliyoruz. Burada önemli olan kuleyi ve topu tutturmaktır. O konuda ustalaşmış dünya çapında bir iki firma var. Tankı Türkiye'de üretmek, istediği yere satmak ve kullanmak gibi temel prensiplerimizi kabul eden bir şirketle işbirliği yapacağız. Kabul edenler de var. Prototip bittiğinde ihaleye biz gireceğiz. Prototipin üzerindeki kulenin isabeti konusunda çalışmalar yapılıyor ama herhalde önümüzdeki yıl biter."

http://haber.star.com.tr/ekonomi/ethem-sancak-altay-tanki-ihalesine-girecegiz/haber-1060952

ÇÇ: "Kulenin isabeti" derken , top atış/ atış kontrol sisteminin hassasiyetini kastediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder