Savunma ve Stratejik Analizler

14 Ekim 2015 Çarşamba

KINALIADA Korveti Sac Kesimi ve Dizayn Proje Ofisi Binası Açılış Töreni

12 Ekim 2015 Dzkk Web Sayfası

Milli gemi konsepti kapsamında dizayn ve inşa edilen “ADA Sınıfı Korvet”lerin dördüncüsü olan KINALIADA korvetinin “Sac Kesim Töreni” 08 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında icra edilmiştir.

“İlk Sac Kesimi” Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU tarafından yapılan KINALIADA’nın, Aralık 2017’de denize indirilmesi, 2020 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlanmaktadır.

Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, törende yaptığı konuşmada “ADA Sınıfı Korvetlerin Türk denizcilik tarihinde olduğu kadar milli savunma sanayinde de bir dönüm noktası olduğuna” vurgu yapmıştır.

Milli sistem ve sensörlere sahip “ADA Sınıfı Korvet”’lerin, ilk gemisi TCG HEYBELİADA’nın 2013 yılı Kuzey Afrika seyri, 2014 yılı Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Afrika seyri ve ikinci gemi TCG BÜYÜKADA’nın Körfez Ülkeleri seyri milli savunma sanayimizin nadide eseri olan bu gemilerimizin başarısını tüm dünyaya ispatlamıştır.

“ADA Sınıfı Korvet”lerin üçüncü gemisi olan BURGAZADA’nın tekne/blok inşası, projenin ilk gemilerinde elde edinilen tecrübelerin de etkisiyle, sözleşme tarihine göre yaklaşık 1 yıl önce tamamlanmış geminin Nisan 2016 tarihinde denize indirilmesi planlanmaktadır. İstanbul Tersanesi Komutanlığının mevcut iş gücünün değerlendirilmesi maksadıyla projenin dördüncü gemisi KINALIADA korvetinin ilk sacının kesim işlemi, sözleşmeye göre planlı tarihinden 6 ay erken icra edilmiştir.

Boyu 99 metre, genişliği 14.4 metre, su çekimi 3.89 metre ve deplasmanı 2300 ton olacak KINALIADA korvetinde çok maksatlı bir helikopterin konuşlanma, gece ve gündüz şartlarında harekat yapma imkanı bulunacaktır.

Tören vesilesi ile İstanbul Tersanesi Komutanlığında dünya standartlarında harp gemisi tasarım faaliyetleri icra etmek maksadıyla 2004 yılında teşkil edilen “Dizayn Proje Ofisi”’nin yeni binasının açılışı da Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU tarafından yapılmıştır. 5400 m2 alana sahip yeni “Dizayn Proje Ofisi” binasında, milli imkanlarla ve dünya standartlarında harp gemisi tasarımı faaliyetlerine devam edilecektir.

http://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=726&dil=1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder