Savunma ve Stratejik Analizler

9 Ekim 2015 Cuma

PİRİREİS Denizaltısının İlk Kaynak Töreni yapıldı

08 Ekim 2015 DzKK web sayfası

Türk Deniz Kuvvetlerinin “Yeni Tip Denizaltı Projesi” kapsamında inşa edilecek ilk denizaltı olan PİRİREİS Denizaltısının “İlk Kaynak Töreni” 08 Ekim 2015 tarihinde Gölcük Tersanesi Komutanlığında Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Sayın Serdar DEMİREL ve aralarında Gölcük Tersanesi’nin eski Komutanlarının da bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla icra edilmiştir.

PİRİREİS Denizaltısının ilk kaynağı Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU tarafından yapılmıştır. Oramiral Bülent BOSTANOĞLU törende yaptığı konuşmada ”En gelişmiş teknolojiye sahip olacak havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesinin, Milli Denizaltı Projesi’nin hayata geçirilmesi adına önemli bir aşama olacağı”’nı vurgulamıştır.

Proje kapsamında toplam 6 adet denizaltının inşa edilmesi planlıdır. Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat icra etme imkan ve kabiliyetine haiz olacaktır. Sessiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacaktır.
http://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=723&dil=1&tdgg=0&blackseafor=0&ctf=0&canakkale=0&ertugrul=0

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder