Savunma ve Stratejik Analizler

8 Ekim 2015 Perşembe

TÜMOSAN Özel Durum Açıklaması

07.10.2015 KAP

2012 yılından itibaren ihale çalışmalarını sürdürdüğümüz Altay Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi ihalesinde, 6 Ağustos 2014 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesinde alınan karar doğrultusunda, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile başlanan sözleşme görüşmeleri tamamlanmış ve Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi için şirketimiz ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 17 Mart 2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Sözleşmenin bedeli 190 Milyon avro'dur.

Toplam 54 ay sürmesi planlanan proje kapsamında, yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerden azami derecede faydalanılması ve ihtiyaç duyulması halinde yurt dışından teknik destek alınması suretiyle, öncelikli olarak ALTAY Tankında kullanılması planlanan güç grubunun tüm haklarının Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na ait olacak şekilde özgün olarak tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu hedeflenmektedir. Bu proje kapsamında kazanılacak tecrübeler ışığında ileride TSK envanterinde yer alan diğer kara ve deniz platformları için ihtiyaç duyulan güç gruplarının da milli imkanlarla tasarım, geliştirme ve üretimi hedeflenmektedir.

SSM-Tümosan Sözleşmesi çerçevesinde Teknik Destek Sağlayıcı (TDS) aday firmalarıyla uzun zamandır devam etmekte olan görüşmeler de sonuçlandırılmış ve 7 Ekim 2015 tarihinde AVL List GmbH firması ile Teknik Destek Sağlayıcı Sözleşmesi imzalanmıştır.

Sözleşme kapsamında AVL Firması, Güç Grubunun tasarım ve geliştirilmesi ile ALTAY Tankına entegrasyonuna ilişkin olarak TÜMOSAN'a teknik destek sağlayacaktır. Savunma Sanayii için, ilk yerli güç grubunu geliştirecek firma olarak imzalanan sözleşmenin tüm yatırımcılarımız ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.

https://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx?id=471543

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder