Savunma ve Stratejik Analizler

13 Kasım 2015 Cuma

CCIP Modernizasyonu JHMCS Yeteneği

12/11/15 Cem DOĞUT / kokpit.aero

CCIP modernizasyonu ile F-16'larımızın kazandı önemli bir yetenekte JHMCS ( Joint Helmet Mounted Cueing System / Kaska monteli görüş sistemi )kullanma kabiliyeti oldu.

Bu kaskın iki ana bileşeni, manyetik baş takip sistemi ve vizöre bilgileri aktaran projeksiyon sistemidir. Uçakta bulunan baş üstü ekranının ( HUD ) kaska monte edilmiş hali denilebilir. Kask uçağın sensörlerini ve silahlarını, pilot nereye bakarsa o yöne yönlendirilmesini sağlar. Bu sayede kask hedefleme aracı olarak kullanılabilmektedir. Uçuş bilgileri de devamlı olarak vizöre yansıtılarak pilot tarafından her daim görülebilir olmaktadır. Sistem hem hava hemde yer hedeflerine karşı kullanılabilmektedir. Gece görüş sistemleri ile birlikte kullanılabilmektedir.

Bu sistemin hava muharebelerinde en büyük getirisi AIM-9X gibi high off-boresight seeker (HOBS) füzeler ile kullanıldığındadır. Pilotun hedefi vurması için hedef ile görsel temas sağlaması yeterlidir. Muharebe ortamında pilotun manevra yapmasına gerek kalmadan hedefe bakarak füzesini ateşlemesi sayesinde zaman kaybetmeden düşman bertaraf edilebilmektedir.

Dogfight esnasında havadan havaya füzelerin bir birlerine karşı üstünlüğünü sağlayan üç temel unsur vardır. Bunlar görüş açısı, arayıcı sensörün kabiliyeti ve yüksek manevra kabiliyetidir. Konumuz olan JHMCS ve AIM-9X ikilisinin en büyük avantajı yüksek görüş açısında atış yapabilmesidir. Bunu anlamak için ısı güdümlü füzeleri karşılaştırmamız gerekli. AIM-9X JHMCS ile 180 derecelik bir görüş açısı ile atılabilmektedir. JHMCS olmadan 60 ila 120 derecelik bir açı ile atılabilmektedir. AIM-9L/M de ise 30 ila 60 derece arasındadır. Rus füzelerinde ise HMS ( Kaska monteli nişangah ) ile 80 ila 130 derecelik görüş açısında atış yapabilmektedir. 16 Eylül 2013 tarihinde 182. Filoya bağlı 92-005 kuyruk numaralı F-16C Block 40 AIM-9X ile Suriye Arap Hava Kuvvetlerine ait Mi-17 helikopterini düşürmüştür. Bu olay AIM-9X'in ilk operasyonel hava zaferi kaydıdır.
http://kokpit.aero/bak-ve-vur

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder