Savunma ve Stratejik Analizler

23 Kasım 2015 Pazartesi

Sınırları zorlayan proje

Kasım 23, 2015 Yeni Şafak

ALTAY Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında fiili tasarım çalışmalarına gelecek yılın ilk çeyreğinde başlanması planlanıyor. TÜMOSAN Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Pala, “Bu proje tasarım ve imalat boyutuyla Türk sanayisinin sınırlarını zorluyor” dedi.

Milli savunma sanayinin gücüne güç katacak ALTAY tankı yerli güç grubu geliştirilmesine yönelik fiili çalışmalar gelecek yılın ilk çeyreğinde başlayacak. Savunma sektörünün hem yerli ürün ve teknoloji kullanımında hem de ihracat boyutunda çığır açacak projenin ekonomiye de katkısı büyük olacak. Türkiye'nin önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ (TÜMOSAN) tarafından üstlenilen ALTAY Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi'ne ilişkin ön çalışmalar sürüyor.

GERİ SAYIM BAŞLADI

Proje için teknik destek sağlayacak şirketin ekim ayında seçilmesinin ardından projeye yönelik geri sayım başladı. Bu kapsamda, motor ve transmisyonu da ihtiva eden tamamen yerli tank güç grubu geliştirilmesine yönelik fiili tasarım çalışmalarına gelecek yılın ilk çeyreğinde başlanması planlanıyor. TÜMOSAN Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Pala, hedeflenen başarılı bir güç grubu tasarımına ulaşmak için çok ciddi ve uzun çalışmalar gerektiğini söyledi. Projenin zor ve toplam zamanının ise nispeten kısa olduğunu dile getiren Pala, “Projeyi, verilen zaman içinde ve tanımlanmış teknik isteklere göre bitirmek için elimizden geleni yapacağız" dedi. Projenin Türk savunma sanayii için önemine değinen Pala, “Bu proje gerek tasarım boyutuyla gerekse imalat boyutuyla Türk sanayisinin sınırlarını zorluyor. Proje düşündüğümüz gibi zor ama inşallah başarıyla tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

EN SON TEKNOLOJİ KULLANILACAK

İhtiyaç duyulan alanlarda teknik destek alacaklarını, bu süreçte de kalıcı olarak teknoloji ve bilgi transferi gerçekleştireceklerini vurgulayan Pala, şöyle konuştu: “Proje içerisinde kritik alt sistemler mevcut. Bu sistemler bugüne kadar Türkiye'de yapılamamış sistemler. Bunları yerlileştirmek için de imkanlar ölçüsünde elimizden geleni yapacağız. Yerli sanayide bu işte en iyi olanların kullanılması gerekiyor. Proje başlamadan muhtemel tedarikçiler arasında kimlerin neleri yapabileceğini araştırıyor ve belirli yetkinliğe sahip şirketlerle çalışmaya gayret ediyoruz. Bu proje gerek tasarım boyutuyla gerekse imalat boyutuyla ana sanayi ve yan sanayi olarak Türk sanayisinin sınırlarını zorluyor.” İthal güç grubunun yerini alacak

Sözleşme kapsamında TÜMOSAN, projeyi 190 milyon avro bütçe ile 54 ay içerisinde gerçekleştirmeyi taahhüt ediyor. Proje kapsamında, ihtiyaç duyulması halinde yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerden azami derecede faydalanılması ve gerekli alanlarda yurt dışından teknik destek alınarak güç grubunun öncelikli olarak ALTAY Tankı'nda kullanılması planlanıyor. Proje sonunda elde edilecek güç grubu, halen tankta kullanılan ithal edileninin yerine ikame edilecek. Güç grubunun tüm hakları Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait olacak.
http://www.yenisafak.com/hayat/sinirlari-zorlayan-proje-2344801

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder