Savunma ve Stratejik Analizler

1 Aralık 2015 Salı

ALTAY TANKINA 360 DERECELİK KORUMA KALKANI

30 Kasım 2015 IHA

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Aselsan arasında imzalanan 54 milyon euroluk sözleşme ile milli tank Altay için Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştirilecek. Bu sistem sayesinde ALTAY tankında 360 derecelik koruma kalkanı oluşturulacak.

Tanka yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha edecek olan Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştirilmesi ile ilgili sözleşme, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında imzalandı. Savunma Sanayi Müsteşarı İSMAİL DEMİR ile ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken 54 milyon Euro tutarındaki sözleşmeyi törenle imzaladı.

ASELSAN tarafından öz kaynaklar kullanılarak geliştirilmeye 2008 yılında başlanan sistemle ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği test 2010 yılından itibaren başarıyla gerçekleştirildi. Milli tank ALTAY’da kullanılmak üzere geliştirilecek AKKOR sistemi, modüler mimarisi sayesinde birçok tipteki zırhlı araca uygulanabiliyor.

ALTAY TANKINA KORUMA KALKANI

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilecek AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Tehdide karşı yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensör yardımıyla, yaklaşan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirecek. AKKOR sistemi, mühimmatın üzerindeki akıllı sensör ile dünyadaki benzerlerinden farklılaşıyor. Mini bir radar gibi çalışan sensör, yaklaşan roket, füze ile savunma mühimmatının en yakın olduğu zamanda patlamayı gerçekleştirerek tehdidi yok edebiliyor.
http://www.milliyet.com.tr/altay-tankina-360-derecelik-koruma-kalkani-ankara-yerelhaber-1089833/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder