Savunma ve Stratejik Analizler

1 Aralık 2015 Salı

Sivil uçak ve helikopterlerde de ASPİLSAN aküsü kullanılacak

30/11/15 Oktay ENSARİ/KAYSERİ, (DHA)

Kayseri'de kurulu Askeri Pil Fabrikası (ASPİLSAN) dünyada sayılı şirketler tarafından üretilen Ni-cd uçak ve helikopter akülerini, askeri uçaklar dışında, sivil uçak ve helikopterlerde de kullanılmasını sağlayacak EASA sertifikasyonu için adım attı.

Şirket yetkilileri ASPİLSAN tarafından üretilen Uçak ve Helikopter akülerinin halen Alman BWB ve Fransız SOPEMEA laboratuvarlarının kalite sertifikalarına sahip olduğunu hatırlattı. Şirket yöneticileri, ürettikleri akülerinin askeri uçaklar dışında, sivil uçak ve helikopterlerde de kullanılmasını sağlayacak Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı (EASA) sertifikasyonu için 1 Aralık'ta imza atacaklarını belirterek şöyle dedi;

"Türk savunma sanayiinin önemli aktörlerinden ASPİLSAN A.Ş. her türlü telsiz, gece görüş cihazı, termal dürbün bataryalarını üretmesinin yanı sıra, özellikle uçak ve helikopter aküsü üretimi ile de ülkemizde bu konudaki önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Lityum, nikel kadmiyum, nikel metal hidrit bataryalar üreten ASPİLSAN, her türlü şarj edilebilir veya şarj edilemeyen bataryalar üretmekte ve bu alanda ülkenin tek üreticisi olma özelliğini muhafaza etmektedir. Özellikle komuta kontrol malzemelerindeki batarya ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanması ülkemizin geçmişte yaşadığı tecrübeler dikkate alındığında ASPİLSAN'ın savunma sanayimiz açısından ne kadar önemli bir fonksiyonu üstlendiği daha iyi anlaşılmaktadır.

Dünyada sayılı şirketler tarafından üretilen Ni-Cd Uçak ve helikopter akülerinin Türkiye'deki üretiminin ASPİLSAN A.Ş. tarafından yapıldığı dikkate alındığında şirketimiz bu yönü ile de savunma sanayinde özel bir yere koymaktadır. Bu akülerin yurt dışına satışını da yapan ASPİLSAN A.Ş. ihracatta da önemli hedeflere ulaşmayı amaçlamaktadır. ASPİLSAN tarafından üretilen uçak/ helikopter aküleri halen Alman BWB ve Fransız SOPEMEA laboratuvarlarının kalite sertifikalarına sahiptir. ASPİLSAN şimdi yeni bir adım daha atarak uçak akülerinin askeri uçaklar dışında, sivil uçak ve helikopterlerde de kullanılmasını sağlayacak bir sertifikasyonu almak için çalışmalara başlıyor. ASPİLSAN A.Ş. ürünü uçak ve helikopter akülerine Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı (EASA) sertifikasyonu için ilk adım yarın imza töreni ile atılmış olacak."

Şirketin sertifikasyonun alınmasından danışmanlık için TRACES firmasını seçtiği belirlendi. ASPİLSAN'ın EASA Sertifikasyonu alarak hızla gelişen havacılık sektöründen daha büyük pay almayı ve ihracatını artırmayı hedeflediği kaydedildi.
http://kokpit.aero/aspilsan-dan-dev-adim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder