Savunma ve Stratejik Analizler

4 Aralık 2015 Cuma

SSM ve Hava Kuvvetleri'nden kritik hava savunma ziyareti

4/12/15 C4 DEFENCE

Türkiye’nin füze hava savunma sistemi ihalesi T-Loramids iptal edildikten sonra bu alanda beklenmedik bir gelişmenin yaşandı. İşte o ziyaret!

Edinilen bilgiye göre Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Türk Hava Kuvvetleri heyetlerinin geçtiğimiz hafta başında İtalya ve Fransa’da bir dizi ziyarette bulundu. Ziyarette Fransız-İtalyan Eurosam Konsorsiyumunun Aster 30 SAMP/T füzesinin yeteneği atışlı bir test ile incelendi.

Türk yetkililer ihale sırasında füze ve sistem yeteneklerini bu şekilde yerinde görememişti. Heyetin bir bölümü Fransa’da Bourges atış sahasında testi takip ederken, savunma sisteminin en önemli parçalarından birini oluşturan arama takip radarı İtalya’da yer alıyordu ve ikinci heyet burada radarın yeteneklerini yerinde gördü.

C4 Defence'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan T-Loramids ihalesinin iptalinin ardından yaptığı açıklamada uzun menzilli taarruz füzesi istediklerini belirtmiş ve Türkiye’nin ihtiyaçlarının konuşulması için ay sonunda Fransa’ya gideceğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 21. Taraflar Konferansı kapsamında 30 Kasım’da Fransa’ya gitmişti. Ancak görüşmeler sırasında füze konusunda bir açıklama yapılmadı.
http://kokpit.aero/kritik-hava-savunma-ziyareti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder