Savunma ve Stratejik Analizler

1 Aralık 2015 Salı

TAI T129B’leri teslim etmeye başladı

1/12/15 C4 DEFENCE

ATAK Projesi’nde Erken Duhul Helikopteri (EDH) olarak adlandırılan T129’dan sonra toplam 50 adeti içeren T129B teslimatı başladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin artan ihtiyacı doğrultusunda TAI’nin ürettiği B serisi T129 Atak Taarruz helikopterleri Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimat edilmeye başlandı.

İtalyan helikopter üreticisi AgustaWestland ile geçmişte imzalanan anlaşmaya göre dokuz adet Erken Duhul Helikopter (EDH) Kuvvete teslim edilecek ardından 50 helikopterlik B serisi helikopterlerin üretimi başlayacaktı. Teslim edilen dokuz EDH helikopterin çatışma bölgelerinde sıklıkla kullanılması üzerine B serisi helikopterlere talep arttı ve üretim hızlandırıldı.

C4 Defence’in haberine göre, bu çerçevede kabulü tamamlanan helikopterler Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi. EDH ve B serisi helikopterler zaman içinde güncellenerek 59 helikopterin tamamının aynı nihai konfigürasyonla uçması hedefleniyor. EDH ve B serisi helikopterlerde kullanılan aviyonik sistemler farklılık gösteriyor.
http://kokpit.aero/t129b-ler-envanterde

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder