Savunma ve Stratejik Analizler

4 Aralık 2015 Cuma

Ukrayna'nın tanklarına Türk modernizasyonu

2.12.2015 KERİM ÜLKER / SABAH

Ukrayna'nın en büyük savunma sanayi şirketi Ukroboronprom, tanklarının modernizasyonu için Aselsan'la görüşmelere başladı Rusya'nın Kırım'ı ilhak sürecinde Kiev Yönetimi'nin yanında olan Türkiye, Ukrayna ile askeri alanda işbirliğine gidiyor. 

Türkiye'nin savunma sanayi alanında en önemli üreticilerinden Aselsan ile Ukrayna'nın askeri araç üreticisi Ukroboronprom şirketi, zırhlı araçların modernleştirilmesi konusunda masaya oturdu. Ukroboronprom şirketinden önceki gün yapılan açıklamaya göre firmaya bağlı başkent Kiev'deki Zırhlı Tank Fabrikası'nın Aselsan ile yapılan görüşmede elektro optik sistemlerinin kullanılması olanağı için işbirliğine yakın olduğu açıklandı.

Yapılan açıklamada Ukrayna'nın resmi haber ajansı Interfaks ajansının verdiği bilgilere göre Ukroboronprom'un yapılacak anlaşmanın öncelikle tanklara yönelik gerçekleşeceğini, ardından top ve personel taşıyıcılara yönelik çalışma yapılabileceğini duyurdu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından kendi savunma sanayisine yönelik çalışma yapmak için kurulan Ukroboronprom, geçen yılı 6.9 milyar dolarlık ciro ile kapattı. Askeri araç ve ekipman üreten şirketin çalışan sayısı ise 60 binin üzerinde. Haberi yayınlayan Kiev basını, Ukrayna-Türkiye arasındaki bu işbirliğinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ekonomik ambargoya başlamasına rövanş olarak algılandı. Rus uçağının Türk Hava Sahası'nı ihlal etmesinin ardından düşürülmesiyle başlayan siyasi gerginlikle birlikte Kremlin, Türk şirket ve ürünlerine karşı sert önlemleri uygulamaya başlamıştı.
 ...
http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/12/02/ukraynanin-tanklarina-turk-modernizasyonu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder