Savunma ve Stratejik Analizler

12 Aralık 2015 Cumartesi

Yerli helikopterin motoru Honeywell ve Rolls Royce’tan

11/12/15 www.kokpit.aero

TAI tarafından tasarlanan Türk Hafif Sınıf Özgün Helikopter (TLUH) projesinde motor olarak kullanılacak CTS800 için imzalar atıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) ve Light Helicopter Turbine Engine Company (LHTEC), Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bir programı olan Türkiye Hafif Sınıf Özgün Helikopter (TLUH) projesi için CTS800 turboshaft motorlarını sağlamak amacıyla anlaşma imzaladı.

Geçtiğimizk haziran ayında yapılan Paris Air Show’da imzalanan mutabakatı pekiştiren bu anlmaşma ise helikoptere CTS800-4AT motoru entegre edilecek. Toplam 5 yıl sürecek programda, helikopterin tüm dünyaya hem askeri hem de sivil olarak satışı için ortak üretim de planlanıyor.

Honeywell ve Rolls Royce’un yüzde 50’şer hisse ile ortak oldukları LHTEC’in CEO’su Daryl Mastin, “Bu anlaşma, Türk havacılık endüstrisine yeni bir istihdam zenginliği ve endüstriyel faydalar sunacaktır. LHTEC, gelecekteki bu filo için bakım ve tamir yeteneklerine sahip yerel bir merkez kurmanın yanısıra CTS800 motorunu üretmek için Türk şirketleri ile çalışmayada kararlıdır” dedi.

5 TONLUK HELİKOPTER

Halen süren tasarım çalışmalarında, çift motorlu, maksimum kalkış ağırlığı 5 ton olan ve hem askeri hem de sivil amaçlı kullanılabilecek bir helikopter üzerine çalışılıyor. Bu helikopterde yer alacak CTS800-4N motorları, 1360-1700 shp güç üretecek. Sıcak havalarda veya yüksek irtifada tüm görevlerin yapılmasını sağlayacak bu motora sahip helikopter için ilk uçuş hedefi 8 Eylül 2018.

HANGİ HAVA ARAÇLARINDA KULLANILIYOR?

Halen CTS800 serisi motorlar, AgustaWestland Super Lynx 300, Lynx Mk9a, AW159 Wildcat, T129 ATAK, ShinMaywa US-2 ve Sikorksy X2 helikopterlerinde kullanılıyor.

http://kokpit.aero/tlup-cts800

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder