Savunma ve Stratejik Analizler

18 Ocak 2016 Pazartesi

Meltem-3'ün sertifikasyonu İtalya'da

18/01/16 www.kokpit.aero

Türk Deniz Kuvvetleri için alınan ATR72-600 tipi turboprop uçaklar, denizaltı savaşı için modifiye edildi. İlk uçak İtalya'ya sertifikasyon için gönderildi.

Türk Deniz Kuvvetleri'nde uzun yıllardır ihtiyaç duyulan Deniz Gözetleme Kabiliyeti Deniz Karakol Uçağı Projesi (Meltem-3) için modifiye edilen ilk uçaktaki işlemler tamamlandı. ATR72-600 serisi bölgesel uçaktan modifiye edilen ilk platform İtalya'ya gönderildi.

Uçaklar burada İtalyan Sertifikasyon Otoritesi (DAAA) tarafından test ediliyor. Testlerin en önemli bölümünü, Mk54 ve Mk46 tipi torpidoların entegre edilmesini oluşturuyor. Bu torpidolarla ilgili olarak atış testlerin de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

TOPLAM 8 UÇAK

Meltem-3 Projesi'nde 2 adet genel maksat, 6 adet de deniz Karakol Uçağı alımına karar verilmişti. Uçak tipi olarak da ATR72-600 serisi seçilmişti. Bu uçaklardan iki adeti teslim edildi. İki yılı aşkın süredir uçaklar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılıyor. Hem personel hem de kargo nakli yapılıyor.

Üçüncü ATR72-600 ise diğer ikisinden farklı olarak deniz karakol ve denizaltı savaşı için gelişmiş taktik kontrol suiti, radar, elektro optik, akustik, elektronik destek tedbirleri, kendini koruma, magnetik anomali algılayıve ve torpido sistemleri ile gelişmiş ses ve haberleşmi sistemlerine sahip. Bu uçağın modifikasyonu Ankara'da TAI tesislerinde gerçekleştirildi. Halen TAI dördüncü uçakta çalışmalarını sürdürüyor. Projeyle ilgili olarak teslimata bu yıl içinde başlanması planlanıyor.
http://kokpit.aero/meltem3-italya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder