Savunma ve Stratejik Analizler

11 Ocak 2016 Pazartesi

Milli İstihbarat Teşkilatı’nda yeniden yapılanma tamam

15 Aralık 2015 Bülent AYDEMİR - GAZETE HABERTÜRK

‘Bir ülkenin kaderi şansa bırakılamaz. İstihbarat geleceği öngörmektir’ sloganının kullanıldığı bir tanıtım filmi hazırlayan MİT’in Ankara Etimesgut’ta 600 dönümlük araziye yeni hizmet binası ise 2017’de bitecek.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), 6 Ocak’ta 89. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor. Bir aksilik olmazsa MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Teşkilat’ın geldiği aşamayı, teknik altyapısını, geliştirilen yeni yetenekler ve kapasiteyi, personel politikalarını anlatacak.

6 Ocak’taki yıldönüm töreni için bir tanıtım filmi de hazırlanıyor. Teşkilatın 89. yıldönümü için hazırlanan tanıtım filminde, “Bir Ülkenin Kaderi Şansa Bırakılamaz. İstihbarat Geleceği Öngörmektir” sloganı kullanıldı. 6 yıldır sürdürülen yeniden yapılandırma ve reorganizasyon çalışmalarını tamamlayan MİT, şimdi çağın gerektirdiği yeni güvenlik anlayışları ve teşkilata katılan yeni personelin entegrasyonuyla ilgileniyor. MİT’in yeniden yapılandırılması kapsamında hayata geçirilen projeler şunlar:

DIŞ İSTİHBARAT: Daha önce ağırlıklı olarak iç istihbarata odaklanan MİT, dış istihbaratta yapılanmasını tamamladı. Çok ciddi teknoloji yatırımı yapıldı. Bunda teşkilatın Savunma Sanayii Destekleme Fonu’nu doğrudan kullanması imkânı sağlanması etkili oldu. Bu yıl 1 milyar 133 milyon 578 bin TL’lik bütçe kullandı.

SİBER SAVUNMA: Siber terör, siber savunma konusunda önemli adımlar atıldı. teşkilata; elektronik istihbarat, sinyal istihbaratı, siber uzman, yazılım ve bilişim uzmanları alındı. Bu alanda teşkilatın yetenek ve kapasiteleri artırıldı.

İSTİHBARAT UÇAĞI: Son teknoloji ürünü, her türlü istihbari ve teknolojik donanımı içinde barındıran bir sinyal istihbarat uçağı alınıyor. Kapasiteyi artıracak bu uçakla ilgili karar, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde imzayı bekliyor. Teşkilatın halihazırda kullandığı 4 sinyal istihbarat uçağı ise CASA’ya sonradan monte edilmiş donanımdan oluşuyor. Yeni alınacak uçak, sırf bu amaç için üretilenlerden olacak.

‘DRONE’LAR GELİYOR: Her türlü teknolojik donanımıyla birlikte yeni drone’lar (insansız hava araçları) hizmete giriyor. Son teknoloji ürünü bu araçlar, kapasiteyi çok üst seviyelere çıkaracak. Şu anda kullanılanlar ihtiyacı tam olarak karşılamıyor.

UYDU İSTİHBARATI: Teşkilat, uydu istihbaratında çok ileri noktaya ulaştı. Şu anda terörle mücadele operasyonlarında ve dış tehditler konusunda Genelkurmay’a uydu istihbarat görüntüsü desteği sağlanıyor. Uydu istihbaratı çok etkin şekilde kullanılıyor.

YENİ YERLEŞKE: Ankara’nın Etimesgut İlçesi’nde 600 dönümlük araziye yeni hizmet binası inşa ediliyor, 2017’de bitecek. Yatay düzlemde şekillenecek çok katlı olmayan, tüm birimlerin koordinasyon içinde olacağı yerleşke, teşkilatın tüm birimlerinin toplandığı ana karargahı olacak. Şu anda 5 ayrı yerde faaliyet gösteren birimler buraya taşınacak. “L” şeklindeki ana binanın bir kanadı 300 metre, diğer kanadı 80 metre uzunluğunda olacak. Bunun yanında yine yatay küçük binalar yer alacak. Yenimahalle’deki mevcut yerleşke, yerleşim alanlarının arasında kaldığı için artık kullanılmayacak. Esenboğa yolu üzerindeki eğitim tesisi kullanılmaya devam edilecek ancak buradaki bazı teknik istihbarat birimleri yeni yerleşkeye taşınacak.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1167133-milli-istihbarat-teskilatinda-yeniden-yapilanma-tamam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder