Savunma ve Stratejik Analizler

11 Ocak 2016 Pazartesi

Şimşek kaçtı, Deniz Kuvvetleri vurdu

08 Ocak 2016 AA

TUSAŞ tarafından özgün kaynaklarla geliştirilen yüksek hızda uçabilen hava hedefi Şimşek, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının atış tatbikatlarında ilk harekat görevini yerine getirdi.

Şimşek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında başlatılan araştırma ve geliştirme projesi sonunda özgün olarak tasarlandı.

Söz konusu sistemle, karadan havaya ve havadan havaya füze sistemlerinin kilitleme ve atış eğitimleri uygun maliyetle yapılabiliyor.

İlk uçuşunu 4 Ağustos 2012'de başarıyla gerçekleştiren Şimşek, müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimari özelliklere sahip bulunuyor.

Şimşek, son olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Sinop'ta gerçekleştirilen atışlı tatbikatlarda ilk harekat görevini başarıyla icra etti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki en ileri teknoloji savunma sistemlerinin eğitim ihtiyaçlarının çözümüne katkı sağlamada kullanılan Şimşek hava araçlarının 2'si, tatbikatta vuruldu.

TUSAŞ, hedef uçak sistemlerinin satışı yanında, müşteri ihtiyaçlarının hizmet yoluyla karşılanmasına yönelik de çözümler sunuyor.

Şimşek, özgün yazılımlara sahip uçuş kontrol sistemi ve yer kontrol istasyonu ile uçuş öncesi veya uçuş sırasında tanımlanabilen rota ve manevraları tam otonom olarak gerçekleştirebiliyor. Sistemde bulunan radar iz artırıcı ve jet motoru ile hava aracının radar güdümlü ve kızıl ötesi güdümlü füze sistemleri tarafından takibi mümkün oluyor. Hava aracı üzerinde bulunan akustik sistemle ateşlenen silahlara olan mesafe bilgisi yer kontrol istasyonuna gerçek zamanlı olarak aktarılabiliyor ve bu yolla atış eğitiminin başarısı takip edilebiliyor.

Hava aracının gerekli durumlarda gözle takibini kolaylaştırmak için İz Dumanı Sistemi ve kendisine atılan silahları yanıltmak için de Karşı Tedbir Atım Sistemi bulunuyor, bu sistemler yer kontrol istasyonundan kontrol edilebiliyor.

Şimşek, hidrolik fırlatıcı ile piste ihtiyaç duymadan karadan veya gemi platformlarından kalkış yapabiliyor ve vurulmadığı durumlarda tekrar kullanılabilmesi için paraşüt ile karaya veya denize inebiliyor.
http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/simsek-kacti-deniz-kuvvetleri-vurdu-228081.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder