Savunma ve Stratejik Analizler

5 Ocak 2016 Salı

Türkiye hava savunma sisteminde devrim niteliğinde proje

04.01.2015

Türk ordusu, dünyanın en gelişmiş coğrafi yer tabanlı hava savunma sistemine geçiyor. Yerli yazılımların kullanılacağı sistem için ihale süreci başlıyor. Sistem arama kurtarma çalışmalarında önemli rol oynayacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyada çok az sayıda ülkenin kullandığı coğrafi yer tabanlı sayısal savunma sistemine geçiyor. Türkiye'nin coğrafi yapısının üç boyutlu haritalara döküleceği yazılımla hava operasyonları ve yeni savunma konsepti çerçevesinde sıfır hatalı hedef vurma dönemi başlayacak. Sistemin kapsamı konusunda net bilgi yok. Ancak ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İsrail'in kendi coğrafi yapılarına uygun olarak geliştirdiği sistemin milli imkanlarla kurulması hedefleniyor. Sistem arama kurtarma faaliyetleri ile afet anında birliklerin sevk ve idaresinde hayati derecede önemli rol oynayacak

AKILLI FÜZELER ADRESE TESLİM

TSK, yeni sistemle, Türk yapımı akıllı füzeleri adrese teslim ateşleyecek. Dünyanın en gelişmiş ‘Yer Tabanlı Destek Sistemi’ alımı için düğmeye bastı. İhale çağrısına savunma alanında 6'sı yerli 12 şirket başvurdu. İhale şubatta.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), dünyanın sayılı ordularında bulunan ve hava operasyonlarının "sıfır hata" ile icra edilmesini sağlayan ‘Yer Tabanlı Destek Sistemi’ için harekete geçti. TSK'nın talebini değerlendiren Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) İcra Kurulu, uydu bağlantılı sistemin alımına kararı vererek, ihale çağrısı yaptı. Şubat ayında gerçekleştirilmesi planlanan ihaleye, 6'sı yerli, 6'sı yabancı dünya devi 12 savunma şirketi başvurdu. ASELSAN, Netaş gibi yerli şirketler, Raytheon, Rockwell Colins ve Thales gibi yabancı firmalarla yarışacak.

DAHA KOLAY YER TESBİTİ

40 kilometre ara ile oluşturulan yer istasyonlarıyla, uçaklar arasında uydu bağlantılı senkronize iletişim sağlayan sistem, operasyon bölgesindeki dost ve düşman birliklerinin varlığı ve tüm hareketlerini 'sıfır hata' ile tespit ediyor.

Yerli Firmalar
- ASELSAN, - SDT AŞ,
- Bites Savunma,
- Netaş,
- Onur Mühendislik-Indra Navia ortaklığı,
- SNC-ESEN Sistem.

Yabancı firmalar
- Great Wall Industry,
- Honeywell, - Next,
- Raytheon,
- Rockwell Collins,
- THALES

http://www.iyigunler.net/teknoloji/turkiye-hava-savunma-sisteminde-devrim-niteliginde-proje-h289845.html

Yer Tabanlı Destek Sistemi (GBAS) Bilgi İstek Dokümanı’na Cevap Veren Firmalar

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20151026_GBASP.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder