Savunma ve Stratejik Analizler

28 Mart 2016 Pazartesi

Deniz Yıldızı-2016 Tatbikatı 28 Mart'ta başlıyor

25.03.2016 Deniz Haber Ajansı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının "Deniz Yıldızı-2016 Tatbikatı", Marmara Denizi ve Karadeniz'de 28 Mart-5 Nisan tarihlerinde icra edilecek.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamaya göre, tatbikat 28 Mart-5 Nisan tarihlerinde Marmara Denizi ve Karadeniz'de icra edilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının her yıl düzenli olarak hayata geçirdiği tatbikatla birlik ve komutanlıkların görev fonksiyonlarına yönelik harekat imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi, harbe hazırlık seviyelerinin yükseltilmesi ve aynı zamanda Karadeniz'de deniz güvenliğinin idamesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından unsurların katılacağı tatbikat kapsamında 3-4 Nisan'da Bulgaristan'ın Varna, Romanya'nın Köstence, Ukrayna'nın Odessa ve Gürcistan'ın Batum limanları ziyaret edilecek. Söz konusu ziyaretlerde gemiler halkın ziyaretine açılacak.

Tatbikatta, gerçek harp şartlarında gemilerin karşılaşabileceği tehditleri temsil eden yüksek süratli ve ileri teknoloji ürünü olan insansız hava ve deniz hedeflerine istinaden, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları tarafından fiili güdümlü mermi ve top atışları yapılacak.
http://www.denizhaber.com.tr/deniz-yildizi-2016-tatbikati-28-martta-basliyor-haber-67256.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder