Savunma ve Stratejik Analizler

10 Nisan 2016 Pazar

Dımdex 2016 Uluslararası Denizcilik ve Savunma Fuarı

31 Mart 2016

Katar'ın Başkenti Doha'da düzenlenen, 58 ülkeden 180 şirketin katıldığı DIMDEX 2016 Uluslararası Denizcilik ve Savunma Fuarı sona erdi.

Savunma Sanayii Musteşarlığı (SSM) Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Asuman Vangölü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2008'den beri bu fuara katıldığını belirterek, "Bu sene SSM'nin yanı sıra 23 Türk Firması ile katıldık. Türkiye'nin fuara katılımı her yıl daha fazla önem arz ediyor. Özelikle bu sene çok verimli geçti. Fuara katılan her 5 firmadan biri Türk firması. Farklı ülkelerden gelen firmaların yetkilileriyle görüşmelerimiz oldu." dedi.

Fuarda en önemli gelişmenin Yonca-Onuk Firması ile Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında 41 milyon avro değerinde sözleşme imzalanması olduğunu söyleyen Vangölü, ayrıca yüksek hızlı devriye botları üzerinde ASELSAN yapımı 12,7 milimetre stabilize makineli tüfek platformu teslim edileceğini açıkladı.

Katarlı pilotlar Türkiye'de eğitim alacak

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da DIMDEX'in başarılı bir fuar olduğunu, Türkiye'nin fuarda savunma sanayisi alanında büyük bir varlık gösterdiğini söyledi.

Atalay, "Katar'dan ve fuara katılan diğer ülkelerden heyetlerle görüşmeler yaptık. Özelikle Kuveyt gibi bazı ülkelerle devam eden proje görüşmelerimiz var, onu görüşme fırsatı bulduk." dedi.

Katar ile devam eden eğitim projeleri olduğunu söyleyen Atalay, "Katar için Türk simülatörü yaptırdık ama Katar Eğitim Merkezi hazır olmadığı için Türkiye'de kurduk. Katar kendi pilotlarını eğitim için Türkiye'ye gönderiyor. Gelecek hafta eğitim alacak ilk heyet Türkiye'ye gelecek. Bu da hem Türkiye için hem de bizim için gurur verici bir şey. Bu simülatör, Katar için kurduğumuz bir sistem. Katar'daki eğitim merkezi bitene kadar Katarlı pilotlar Türkiye'de eğitim alacak" ifadesini kullandı.

Atalay, "Katar, simülatör boş olduğu zamanda kullanabilme fırsatı verdi. Biz de sistemi başka ülkelerden kullanmak isteyenler için sunacağız. Özelikle Suudi Arabistan bu konuda istekli." dedi.

Siber güvenlik alanında işbirliği

Katarlı yetkililerle siber güvenlik alanında ortak ürün geliştirme meselesini de konuştuklarını aktaran Atalay, Katarlı araştırma kuruluşları ve üniversitelerle görüşmeler yaparak projenin uygulanması imkanlarını konuşacaklarını dile getirdi.

Üç gün süren ve 58 ülkeden 180 şirketin katıldığı fuar çerçevesinde Katar, silahlı kuvvetlerini güçlendirmek için uluslararası şirketlerle 983 milyon dolar değerinde bir dizi mutabakat zaptı imzaladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika deniz savunma ile güvenlik alanındaki en kapsamlı fuarlar arasında yer alan ve 2 yılda bir düzenlenen DIMDEX, ilk kez 2008'de gerçekleştirilmişti.
http://www.haberler.com/dimdex-2016-uluslararasi-denizcilik-ve-savunma-8313973-haberi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder