Savunma ve Stratejik Analizler

25 Nisan 2016 Pazartesi

Romanya’dan Karadeniz’de NATO filotillası kurma teklifi

18 Ocak 2016 BÜKREŞ (QHA)

Romanya Savunma Bakanlığı, NATO ile örgütün Karadeniz filotillasının (torpidolardan oluşan filo) kurulması konusunu görüşmeye başlayacak. Bu konunun 2016 yılında Romanya için öncelikli konulardan biri olduğu belirtilmekte.

Romanya Savunma Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, NATO ortakları ile “Karadeniz’de müttefik filotillasının” kurulması ile ilgili görüşmelerin, Şubat ayında Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları toplantısında başlayacağı kaydedildi.

Benzer bir filotillanın kurulması gereğinin, Rusya’nın, Kırım’ı işgal etmesinden sonra Karadeniz bölgesindeki konumlarını güçlendirme ihtiyacından (ayrıca Rus donanmasının Karadeniz'deki askeri hareketliliğinden) kaynaklandığı ifade edildi.

Rusya, 18 Kasım 2015 tarihinde işgal altındaki Sivastopol’de bulunan Rusya Karadeniz Filosu’nda görev yapacak iki küçük füze gemisini Kırım’a göndermişti Rusya Karadeniz Filosu'nun Enformasyon Servisi Başkanı Vyaçeslav Truhaçov, “İki yeni geminin bir araya gelmesi bizim için çok önemli. Daha önce 2002 yılında Baltık Filosu’ndan Sivastopol’e ‘Samum’ hava yastıklı füze gemisi sevk edilmişti. Ondan sonra Karadeniz Filosu’na, bu tip savaş gemileri dahil edilemedi” diye açıklama yapmıştı.
http://qha.com.ua/tr/siyaset/romanya-dan-karadeniz-de-nato-filotillasi-kurma-teklifi/142060/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder