Savunma ve Stratejik Analizler

25 Nisan 2016 Pazartesi

Romanya’dan yeni NATO filosu teklifi

11 Şubat 2016 BÜKREŞ (QHA)

Romanya, Karadeniz’de NATO’nun yeni deniz filosunun oluşturulmasını içeren yeni stratejik planı geliştiriyor.

Romanya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de NATO’nun yeni deniz filosunun oluşturulması projesini yakın zamanda NATO müttefiklerine sunacak. Romanya Savunma Bakanı Mihnea Motok yaptığı açıklamada Karadeniz’de filo yerleştirme projesini NATO’nun savunma ve caydırma amacıyla Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı kara kuvvetleri hamlesinin devamı olarak gerçekleşeceğini anlattı.

Motok, “Bu müttefiklerin savunma ve caydırma amacıyla üzerinde çalıştığı kara kuvvetleri varlığının doğal uzantısı olacaktır. Proje NATO zirvesinde tartışılacak ve NATO’nun var olan daimi deniz filoları örneğinde geliştirilecektir” dedi.

Teorik olarak proje, Karadeniz’de gerekli durumlarda karşılık göstermeye hazır olan, daimi bir askeri deniz filosunun bulunmasını öngörüyor. Yeni askeri deniz birliğine Romanya, Bulgaristan ve Türkiye Deniz Kuvvetleri, ayrıca ABD, Almanya ve İtalya askeri gemileri de katılabilecek. Karadeniz’de NATO ile birçok kez tatbikata katıldıklarından dolayı, Ukrayna ve Gürcistan Deniz Kuvvetleri ile işbirliğinin yapılmasının da mümkün olacağı ifade ediliyor.

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra Karadeniz’de bulunan müttefik ülkeleri, Ukrayna ve Gürcistan Deniz kuvvetleri ile tatbikat düzenlemek için düzenli olarak ABD, İngiltere ve diğer NATO üyesi ülkelerin savaş gemileri bölgeye giriş yapıyor.

Montrö Boğazlar Sözleşmesine göre Karadeniz kıyıdaşı olmayan ülkelerin savaş gemileri, Karadeniz’de 21 günden fazla bulunamadıkları için bu ülkeler NATO Karadeniz filosuna sadece dönüşümlü olarak katılabiliyorlar.

Portekiz, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere altı ülkenin savaş gemilerini içeren Atlantik filosu ile Türkiye, İtalya ve Almanya savaş gemilerinden oluşan Akdeniz filosu olmak üzere NATO şu an iki daimi deniz filosuna sahip.

Daha önce NATO, Doğu Avrupa’da ve Baltık ülkelerinde Rus saldırganlığına karşı hazırlıklı olmak için asker yerleştirmeyi planladığını da açıklamıştı.
http://qha.com.ua/tr/siyaset/romanya-dan-yeni-nato-filosu-teklifi/142648/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder