Savunma ve Stratejik Analizler

25 Nisan 2016 Pazartesi

Türkiye’de imal edilen bataryalar sivil uçak ve helikopterlerde kullanılacak

24.04.2016 kokpit.aero

Uzun yıllardır savunma sektöründe geliştirdiği batarya sistemleri ile faaliyet gösteren ASPİLSAN, sivil havacılık için adım attı. Hedef, sivil yolcu uçakları ve helikopterler için yüksek verimliliğe sahip bataryalar imal etmek.

Dünyada uçak bataryası üreten 5 firmadan biri olan ASPİLSAN, askeri uçak ve helikopterlerden sonra sivil havacılık için de akü üretmeye başladı. ASPİLSAN'ın üretimiyle F-16, F-4E ve CN235 uçaklarında kullanılan bataryalar, Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı ile yürütülen sertifikasyon süreci tamamlandığında sivil uçaklarda da kullanılabilecek.

150 çeşitten fazla batarya imal eden ASPİLSAN, yeni geliştirdiği sistemlerle yüzde 35 civarında verimlilik artışı yakaladı. Alman BWB ve Fransız SOPEMEA laboratuarlarının kalite sertifikalarına sahip şirketin bir sonraki hedef ise lityum aküler.

LİTYUM BATARYA İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Yeni nesil uçaklarda hafiflik ve performans açısından lityum piller. Bu konuda araştırma geliştirme çalışmalarına hız veren şirket, araştırmalarını sürdürüyor. Lityum bataryalar ilk olarak Boeing 787 Dreamliner yolcu uçaklarında kullanılmıştı.
http://www.kokpit.aero/aspilsan-sivil-ucak-batarya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder