Savunma ve Stratejik Analizler

30 Mayıs 2016 Pazartesi

BEYAZ FIRTINA-2016 Tatbikatı

30 Mayıs 2016 Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

BEYAZ FIRTINA-2016 tatbikatı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yüzer, dalar ve uçar birliklerinin katılımıyla POYRAZ-2/2016, İMBAT-2016 tatbikatları ve Deniz Ulaştırması İçin İş Birliği ve Rehberlik (DUİR) faaliyetleriyle irtibatlı olarak 16-28 Mayıs 2016 tarihleri arasında Marmara Denizi, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilmiştir.

İcra edilen Beyaz Fırtına-2016 Tatbikatı ile, katılan birlik/komutanlıkların görev ve fonksiyonlarına yönelik harekat imkan ve kabiliyetleri pekiştirilerek geliştirilmiş, katılan unsurların harbe hazırlık seviyeleri yükseltilmiş, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de deniz güvenliğinin idamesine destek sağlanmıştır.

BEYAZ FIRTINA-2016 tatbikatına; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 59 gemi ve 20 uçak/helikopter olmak üzere toplam 79 unsur ve bu unsurlarda görev yapan 5406 personel iştirak etmiştir. BEYAZ FIRTINA-2016 tatbikatına Hava Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı uçaklar ile Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı gemi ve helikopterler de katılım sağlamıştır.

Tatbikata iştirak eden gemilerimiz tarafından Gökçeada, Foça, İzmir, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Datça, Marmaris, Aksaz ve Bozcaada’da liman ziyaretleri icra edilmiştir. Limanlarda Atatürk anıtlarına çelenk sunulmuş, gemilerimiz halkımızın ziyaretine açılmış, aziz şehitlerimizin kıymetli emaneti aileleri ile şanlı gazilerimiz gemilerimizde ağırlanmıştır. Bu kapsamda gemilerimiz 8551 vatandaşımız tarafından ziyaret edilmiş, 204 şehit ailesi ve gazimiz gemilerimizde ağırlanmıştır.

Tatbikat kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları tarafından gerçek harp şartlarında gemilerin karşılaşabileceği tehditleri temsil eden yüksek süratli ve ileri teknoloji ürünü insansız hava hedefleri ile hizmet dışına ayrılmış suüstü gemilerine karşı gerçek güdümlü mermi, top ve torpido atışları yapılmıştır.

Bu kapsamda gemiler, denizaltılar ve helikopterler tarafından 6 güdümlü mermi, 1 harp torpidosu ve çeşitli çaplarda 4000’in üzerinde top mermisi atılmıştır. Yapılan atışların tümünde başarı sağlanmış, atışlara tahsis edilen tüm insansız hava hedefleri tam isabetle vurularak düşürülmüş, hedef gemisi olarak kullanılan hizmet dışına ayrılmış ZAFER fırkateyni ve Avcı Bot-24 gemisi batırılmıştır.

https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=883&dil=1


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder