Savunma ve Stratejik Analizler

20 Mayıs 2016 Cuma

BEYAZ FIRTINA-2016 Tatbikatı

17 Mayıs 2016 Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Tarih: 17 Mayıs 2016

1. BEYAZ FIRTINA-2016 Tatbikatı; 16-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında Marmara, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilecektir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının planlı tatbikatlarından olan BEYAZ FIRTINA-16 Tatbikatı’nın amacı, katılan birlik/komutanlıkların görev fonksiyonlarına yönelik harekat imkan ve kabiliyetlerini pekiştirmek ve geliştirmek, katılan unsurların harbe hazırlık seviyelerini yükseltmek ve Ege Denizi/Doğu Akdeniz’de deniz güvenliğinin idamesine destek sağlamaktır.

3. BEYAZ FIRTINA-2016 Tatbikatına Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından unsurlar katılacaktır.

4. Tatbikat kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları tarafından gerçek harp şartlarında gemilerin karşılaşabileceği tehditleri temsil eden yüksek süratli ve ileri teknoloji ürünü insansız hava hedefleri ile münfesih suüstü gemilerine karşı gerçek güdümlü mermi, top ve torpido atışları yapılacaktır.

4. Tatbikat’a iştirak edecek gemilerimiz tarafından Gökçeada, Foça, İzmir, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Datça, Marmaris, Aksaz ve Bozcaada’da liman ziyaretleri icra edilecek, bu kapsamda limanlarda Atatürk anıtlarına çelenk sunulacak, gemilerimiz halkımızın ziyaretine açılacak, aziz şehitlerimizin kıymetli emaneti aileleri ile şanlı gazilerimiz gemilerimizde ağırlanacaktır.
https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=876&dil=1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder