Savunma ve Stratejik Analizler

13 Mayıs 2016 Cuma

Donanmaya uzak denizler için ikmal gemisi geliyor

10 Mayıs 2016 Murat GÜRGEN/GAZETE HABERTÜRK

İstanbul Tersanesi Komutanlığı, uzak denizlere açılan donanmanın yakıt ve su ihtiyaçlarının karşılanması için inşa edilecek Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi’nin tasarımına başladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, uzak denizlerde yürütülecek operasyonlar için Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) edinme kararı verdi. Donanma bu güce kavuşunca, dünya denizlerinde yürütülecek operasyonlarda ulusal ve uluslararası görev kuvvetlerini, karadan bağımsız şekilde, uzun süre destekleyebilecek.

DİMDEG, uzak denizlerdeki operasyonlara katılan savaş gemilerine lojistik ve idari destek sağlayacak. Amfibi harekât ve malzeme nakli görevi ile barışı destekleme ve doğal afet yardım operasyonlarına da katkı verecek. Yüzer birliklerin, helikopter yakıtı dahil olmak üzere, akaryakıt ve su ikmallerini süratli bir şekilde denizde yapacak. Muharip unsurların akaryakıt bütünleme ve su ihtiyaçları harekât alanına yakın bölgelerde karşılanacak. DİMDEG, akaryakıt depolarının bütünleme ikmalleri ve depolararası akaryakıt transfer faaliyetlerini de yürütecek.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı, yerli imkânlarla inşa edilecek DİMDEG için tasarım çalışmalarına devam ediyor. Geminin hangi tersanede üretileceğine karar verecek Savunma Sanayii İcra Komitesi de ihale çalışmalarına başladı.
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1237231-donanmaya-uzak-denizler-icin-ikmal-gemisi-geliyor

2 yorum:

  1. Ülkemizde olması gereken şeyler malesef yavaş ilerliyor.
    Örneğin denizde etkin bir savunma istiyorsan ASW ve Anti-Air Warfare öxelliğe sahip gemiler olmadan TCG Anadolu ve DİMDEG görevi yapan gemiler yapmak sadece boşa bir çabadan öteye geçmez.

    YanıtlaSil
  2. TF-2000 AAW/ASW/ASUW ile ilgili gelişmeler devam etmektedir.

    YanıtlaSil