Savunma ve Stratejik Analizler

21 Mayıs 2016 Cumartesi

HİK uçakları ‘tam harekât yeteneğine’ kavuştu

21/05/16 www.kokpit.aero

Türk Hava Kuvvetleri’nin Konya merkezli kullandığı Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçakları, 19 Mayıs’tan itibaren ‘tam harekât’ yeteneğine kavuştu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın en uzun süren projelerinden biri de Boeing/Northrop Grumman tarafından Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçak projesi olmuştu. Uzun süren test aşamasından sonra uçaklar 7 yıl gecikme ile teslim edilmişti.

Gözden geçirme anlaşması sonrasında Boeing’e geç teslimat cezası kesilirken uçaklar yüzde 98 kapasite ile Hava Kuvvetleri tarafından teslim alınmıştı. Türk hava sahasına giren bir metrelik İnsansız Hava Araçlarını bile tespit edebilen ‘uçan radar’ sistemi, 19 Mayıs’ta tamamlanan denetlemenin ardından ‘tam harekât’ yeteneğine kavuştu.

Konuyla ilgili bilgi paylaşımında “Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bir kuvvet çarpanı olarak yerini almış olan Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi, uzun ve titiz çalışmalar ile dünya standartlarında yapılan tüm inceleme ve denetlemeler sonucunda çağıyla yarışır bir şekilde, kendisine tevdi edilen görevleri mevcut uçak, teçhizat ve personel ile yerine getirebileceği tescillenmiş olup 131’inci Havadan Erken İhbar ve Kontrol Grup Komutanlığı (Konya) 19 Mayıs 2016 tarihinden geçerli olmak üzere Tam Harekât Yeteneği kazanmıştır” denildi.

Konya merkezli 131. Filo’da uçan toplam dört Boeing 737 uçak üzerindeki radar sistemleri, Türkiye’nin kuzey, güney, doğu ve batısını kapsayacak şekilde 24 saat görev yapabiliyor.
http://www.kokpit.aero/hik-ucaklari-operasyonel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder