Savunma ve Stratejik Analizler

25 Mayıs 2016 Çarşamba

KEMENT Projesi

25.05.2016 MSI Dergisi

Meteksan Savunma şirketinin yetkililerinden (Edit :Genel Müdür) Tunç Batum, MSI dergisine verdiği röportajda milli uzun menzilli hava savunma füzesi sistemine de değindi.

Tunç Batum, MSI dergisine verdiği röportaj çerçevesinde...

Meteksan şirketinin Aselsan şirketi ile birlikte projede kendi üzerlerine düşen kısımda, ''Veri bağı ve radar konusunda bize güvenin; ihtiyaç duyulan bütün sistemleri layıkıyla geliştirebiliriz'' diye söyledi.

Ayrıca ''Kement'' projesi hakkında da bilgi veren Tunç Batum;

''Biz Omtas/Umtas(Mızrak-O ve Mızrak-U), Atmaca, SOM ve Hisar ile devam eden çalışmalarda, veri bağı konusunda önemli bir tecrübe kazandık.Teknolojik seviyenin her projede arttığını gördük.Bu çalışmalarda Aselsan HBT Sektör Başkanlığının alt yüklenicisi konumundayız ve iş birliğimiz çok güzel ilerliyor.

Burada önemli bir mihenk taşı, ''KEMENT'' projesi.Kement ile ağ destekli veri bağı teknolojilerini geliştirdik.Tabi projenin başlangıcı ile gelinen nokta arasında farkındalığımız çok arttı, çok iyi bir yere geldik.Ağ destekli veri bağı konusunda yurt dışı bağımlılığı tamamen ortadan kaldıracak bir takım türev ürünler geliştirebileceğimizi de gördük ve bunları müzakere ediyoruz.'' diye söyledi.

Kement Projesi:

KEMENT Projesi, milli akıllı mühimmatlarda ve seyir füzelerinde kullanılmak üzere veri link terminali geliştirilmesine yönelik önemli bir teknoloji kazanım projesi olarak nitelendiriliyor. KEMENT Projesi ile keşif yapacak, gözetleyecek ve tehdit takip etmek için hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında noktadan çok noktaya veriyi/görüntüyü aktarabilecek yetkinlikte bir veri link terminali üretimini kapsamaktadır. En net tabirle SOM Seyir ve Anti-Gemi füzesi hem keşif yapacak hemde gördüğünü vurabilecek örneğin SOM Seyir ve Anti-gemi füzesi belirlenen bir hedefi vurmak için yola devam ederken keşfettiği başka bir hedefi veri bağı ile diğer milli mühimmatlara aktarmaktadır yerini ve milli mühimmatlar ile bağlantılı şekilde mükemmel bir harekât icra edebilecek.Veri alış-verişinin bozulmaması için aynı zamanda milli mühimmatlar elektronik harp(EH) saldırılarına karşıda güçlendirilmiştir. Bu teknolojiye Dünya'da sadece bir kaç devlet sahiptir.
https://www.facebook.com/T.C.savunmasanayihaberleri/?fref=nf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder