Savunma ve Stratejik Analizler

25 Mayıs 2016 Çarşamba

Mildar milimetrik Dalga Radarı

25.05.2016 MSI Dergisi

Türkiye'nin en önemli şirketleri arasında yer alan ve Türk Savunma Sanayisinde önemli işler gerçekleştiren Meteksan Savunma şirketi ''Mildar milimetrik Dalga Radarı'' hakkında önemli bilgiler verdi...

MSI dergisine röportaj yapan Meteksan Savunma'dan Tunç Batum:

Mildar Milimetrik dalga radarı projesinde ilk Mildar-1 radarını geliştirdiklerini söyledi. Mildar-1 radarının bir gösterim projesi olduğunu ve onun üzerinden Mildar-2 radarını geliştirdiklerini söyleyen Tunç Batum, Mildar-2'den elde edilen tecrübe ile Mildar-3 projesine başlayacaklarını söyledi.

Mildar milimetrik dalga radarının T-129 Atak taktik keşif ve saldırı savaş helikopterlerine entegrasyonunda kendilerine gösterilen bölümün helikopterin kanat altı olduğunu söylerken savunma sanayi yetkilileri ile helikopterin rotorunun üzerindemi olsun yoksa kanat altındamı kalsın görüşmelerini devam ettirdiklerini belirtti.

İnsansız Hava Aracı(İHA) platformları içinde Mildar projesi kapsamında SAR/ISAR radarı geliştirdiklerini belirten Tunç, yine Mildar ile ilişkili Otomatik Kalkış ve İniş Sistemini (OKİS) projesine başladıklarını söyledi. OKİS projesinin özellikle gelişen insansız hava aracı(İHA) dünyasında bizim önem atfettiğimiz bir proje olarak niteledi. OKİS sistemini TAI ANKA insansız hava aracından(İHA) başlayarak bütün insansız hava araçlarının (İHA) sistemi hâline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Mildar Milimetrik Dalga Radarı, ABD üretimi Boeing AH-64 Apache Longbow savaş helikopterlerinin roturunun üzerinde yer alan AN/APG-78 Longbow radarının rakibi olacağı ondan daha güçlü ve uzun menzile sahip olması hedeflenmektedir AN/APG-78 Longbow radarı 8 ile 12 Km'den hedef tespiti gerçekleştirebilir.

Yapılan test denemelerinde 28 Km menzile kadar hedef tespiti gerçekleştirebildiği belirtilen ''MİLDAR'' milimetrik dalga radarı:

1- Etkin menzil içerisinde hava ve kara araçlarının tespiti ve takibi maksadıyla kullanılan Darbe-Doppler (Search & Track),

2- Duran hedeflerin ayrıntılı analizlerini gerçekleştirmek maksadıyla kullanılacak SAR (Synthetic Aparture Radar – Yapay Açıklıklı Radar),

3- Hareketli hedeflerin yüksek çözünürlüklü görüntülerinin elde edilmesinde faydalanılacak ISAR (Inverse Synthetic Aparture Radar – Ters Yapay Açıklıklı Radar),

4- Hava aracının uçuş istikameti boyunca, arazi engeline çarpmasına mani olmak maksadıyla yararlanılabilecek Arazi Profili Oluşturma Modu olmak üzere dört modu destekleyecek şekilde geliştirilmiştir.

Sistem Arazi Profili Oluşturma Modu ile Darbe – Doppler modunun birlikte çalışmasını da desteklemekte. Milimetre dalga bandında çalışan radar sisteminin, tüm kritik unsurlarının tasarım ve geliştirme faaliyetleri METEKSAN Savunma Sanayii A.Ş. ve Bilkent Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Proje ile hava ve kara araç uygulamaları, yakın bölge koruması gibi muhtemel kullanım alanlarında çalışacak milimetre dalga radar sistemleri için önemli bir altyapı ve bilgi birikimi sağlandı.
https://www.facebook.com/T.C.savunmasanayihaberleri/?fref=nf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder