Savunma ve Stratejik Analizler

16 Mayıs 2016 Pazartesi

Milli Muharip Uçak için 300 Ar-Ge projesi

15.05.2016 Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının karşılamasına yönelik yürütülen Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında uçağın bileşenlerinin üretimine yönelik 300 adet ARGE projesi üzerinde çalışılması öngörülüyor.

İlk uçuşunu 2023’te yapması ve 2030’lu yıllarda envantere alınması hedeflenen Milli Muharip Uçak son teknolojiye sahip yeni nesil savaş uçağı özellikleri taşıyacak.Uzun menzil, yüksek manevra, süpersonik ve süper seyir, milli mühimmat entegrasyonu, hassas angajman yeteneği, düşük görünürlük gibi kabiliyetlere sahip olması düşünülen uçak Türkiye’yi askeri ve siyasi anlamda üst seviyelere taşıyacak bir teknoloji kazanım projesi olarak gösteriliyor. Aynı zamanda bu projenin bir savaş uçağı yapmanın yanı sıra altyapı ve ortaya çıkacak yeni firmalar ile büyük bir teknolojik kalkınmaya kapı aralayacağı da ifade ediliyor.

Uçak projesinin finansman ihtiyacının karşılanmasında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) sunduğu desteklerin önemli katkılar sunabileceği belirtiliyor. Finansman sürecinde milli muharip uçak için proje yönetim ekibi tarafından tanımlanan taslağın 300 ARGE projesi üzerinden nihai proje tanımları yapılacak.
http://savunmaveteknoloji.com/milli-muharip-ucak-icin-300-ar-ge-projesi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder