Savunma ve Stratejik Analizler

16 Mayıs 2016 Pazartesi

TEBER'in seri üretimine başlanıyor

16.05.2016 Fatih Yılmaz/Kokpit.aero

Bombaların vuruş kabiliyetini arttıran TEBER, 401'inci Filo Komutanlığı'na bağlı F-16 Blok 40 uçakları tarafından gerçekleştirilen uçuş testlerini başarıyla tamamladı.

Roketsan, savaş uçakları tarafından kullanılan genel maksat bombalarını akıllı hale getiren lazer güdüm kiti TEBER’in test ve sertifikasyonunu tamamladı. 401’nci Filo Komutanlığına bağlı F-16 Blok 40 uçakları tarafından gerçekleştirilen uçuş testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından TEBER güdüm kitinin bu yıl içerisinde seri üretime geçmesi planlanıyor.

TEBER, MK–81 ve MK–82 genel maksat bombalarının vuruş kabiliyetlerini arttırarak akıllı hale getiren bir lazer güdüm kiti. Kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB) ve Küresel Konumlama Sisteminden (KKS) oluşan TEBER, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebiliyor.

Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB), silah sistemine yerdeki hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. TEBER, belirlenen hedefi 28 km mesafeden 3 metre hassasiyetle vurabiliyor.
http://www.kokpit.aero/teberin-seri-uretimine-baslaniyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder