Savunma ve Stratejik Analizler

29 Haziran 2016 Çarşamba

HİSAR, Kritik Tesisleri ve Şehirleri Koruyacak

28.06.2016 Yusuf AKBABA / Star.com.tr

HİSAR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Yerli ve Milli Savunma Sanayimizin en büyük başarılarından biri de HİSAR Hava Savunma Sistemleri olarak gösteriliyor. HİSAR-A (Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi) ve HİSAR-O (Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi) ROKETSAN ve ASELSAN firmalarının ortak çalışması sonucunda üretildi. HİSAR ROKETSAN’ın ürün broşüründe şu ifadelerle tanıtılıyor:

HİSAR Füzeleri, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile savaş uçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzeleridir. HİSAR füzeleri aile bütünlüğü içinde modüler yapıda, farklı platform entegrasyonlarına ve değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

Kara Kuvvetleri’nin tabur seviyesindeki birlikleri, 15 kilometre menzilli Hisar-A ve 25 kilometre menzilli Hisar-O sistemlerini nokta ve bölge hava savunma kapsamında, hava hedeflerinin (helikopter, savaş uçağı, İHA, seyir füzesi v.b.) orta irtifada etkisiz hale getirilmesi için kullanacak.

HİSAR projeleri kapsamında; radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN, füze sistemleri ise ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

Hisar-A’nın 2017, Hisar-O’nun ise 2018’de Kara Kuvvetleri’ne teslim edilmesi öngörülüyordu. Ancak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni taleplerinin olmasından dolayı projede yenilemeye gidildi. Kara Kuvvetleri projede özellikle füzelerin menzilinin arttırılması ve arayıcı başlığın geliştirilmesi yönünde yeni bir dizi ihtiyaç bildirdi. Hisar projesinde yapılacak değişikliklerle ilk teslimatların 2020 yılında gerçekleştirilmesi ön görülüyor.

11 – 12 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara da yapılan Havacılık ve Uzay Çalıştayı’nda HİSAR-O sisteminin geliştirilerek HİSAR NOKTA adı altında 40-50 kilometre menzilli bir Hava Savunma Sistemi haline getirileceğinin altı çizildi.

UZUN MENZİLLİ HAVA SAVUNMA FÜZESİNİN ALT YAPISI

64. Hükümetin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin Çin ile uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesini iptal etmesinin ardından başlatılan milli hava savunma sistemi HİSAR'la ilgili çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydetmişti. Çin'le sözleşmenin savunma sisteminin milli imkânlarla geliştirilmesi amacıyla iptal edildiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, Hisar Hava Savunma Sistemleri projesinde ASELSAN'ın ana yüklenici, ROKETSAN'ın da ana alt yüklenici olarak görev yaptığını belirtmişti. Bakan Yılmaz, bu iki firmanın yanı sıra savunma sanayinde faaliyet gösteren birçok firmanın da hava savunma sistemlerinin alt bileşenlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi süreçlerinde rol aldığını ifade etmişti.

HİSAR-A ve HİSAR-O sistemlerinden alınan tecrübe ve bilgilerle gelecekte HİSAR-U adı altında Yerli ve Milli bir uzun menzilli yüksek irtifa hava savunma sisteminin üretileceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

HİSAR Hava Savunma Sistemi TSK’ya teslim edildikten sonra sınırlarımızın dışından gelebilecek İHA, seyir füzesi, savaş uçakları gibi platformların saldırılarına karşı askerimizi ve şehirlerimizi koruyacak. HİSAR’ın geliştirme ve test faaliyetleri sonlandıktan sonra yani 2020-2021 yılları arasında Silahlı Kuvvetlerinin kullanımında olması bekleniyor.

http://haber.star.com.tr/guncel/turkiyenin-hava-savunmasi-ihsar/haber-1121638

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder